Son Yapılan Seçim Anketinde İki Siyasi Partiden Sürpriz Çıkış!

Avrasya Araştırma tarafından son yapılan seçim anketinin sonuçları açıklandı. Açıklanan anket sonuçlarında kararsız seçmenlerin bir hayli arttığı görüldü. Bugün seçim olsa hangi siyasi parti yüzde kaç oy alır?

GÜNDEM 13.06.2021 - 17:00 13.06.2021 - 17:00

Türkiye'de seçim atmosferine girilmemesine rağmen anket şirketleri seçim anketleri yaparak vatandaşların nabzını tutmaya devam ediyorlar. Bu yönde çalışma da Avrasya Araştırma Şirketi tarafından yapılarak sonuçları kamuoyuna ilan edildi. 

SON SEÇİM ANKETİNİN SONUÇLARI AÇIKLANDI

Avrasya Araştırma Şirketi tarafından yapılan seçim anketine kararsız ve oy vermeyeceğini söyleyen seçmenler damga vurdular. Türk siyasetine olan güvenin çok azaldığını net şekilde gösteren seçim anketinde siyasi partilerin oy oranlarında da ciddi değişimler olduğu gözlemlendi. 

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz yapılan seçim anketine ilişkin açıklamasında, “Son anketimizin sonuçlarına göre DEVA Partisi'nin ve İYİ Parti'nin sıradışı yükselişi görülüyor. Bu da sağ seçmenin merkez değiştirdiği anlamına geliyor. Kararsız seçmenlerin fazla olması da siyasette arayışın sürdüğünü ve bu arayışlara cevap verebilecek siyasi partilerin öne çıkabileceğini gösteriyor.” dedi. 

Avrasya Araştırma Şirketi tarafından sonuçları açıklanan seçim anketine göre bugün bir seçim olsa AK Parti birinci siyasi parti olurken oy oranı yüzde 33,9 oldu. İkinci sıradaki parti olan CHP'nin oy oranı ise yüzde 22,5 olarak açıklandı. En ciddi yükselişi gerçekleştiren İYİ Parti'nin oy oranının ise yüzde 15,8 olduğu bildirildi. İYİ Parti'yi yüzde 11,9 oy oranı ile takip eden HDP de dördüncü siyasi parti oldu. 

Avrasya Araştırma Şirketi tarafından yapılan seçim anketinin devamında ise diğer partiler yüzde 10'luk seçim barajının altında kaldılar. MHP'nin oy oranı yüzde 8,6 olarak bildirildi. Yine ciddi çıkış yakalayan siyasi partilerden olan Ali Babacan'ın DEVA Partisi'nin oy oranının yüzde 3 olduğu açıklandı. Gelecek Partisi ile Saadet Partisi'nin oy oranları da yüzde 0,7 olarak ilan edildi. 

SEÇMEN SÖYLEM DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYOR

Açıklanan seçim sonuçları Türkiye'de siyasi partilere ciddi anlamda mesajlar verdi. Bu sonuçları dikkate alacak olan siyasi partilerin politika değişikliklerine gitmeleri bekleniyor. Yüzde 14,8 oranı olan kararsızlar ile oy kullanmayacaklarını söyleyen yüzde 8,4'lük kesim yeni söylemler isteyen çok ciddi bir kesimin varlığına işaret ediyor. 

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@