Sonbahar Gelecek Derken Yaz Geri Döndü! İl İl 42 Derece Uyarısı Yanacağız

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son yayımladığı hava tahmin raporunda yaz sıcaklarının geri geleceğini duyurdu. Bazı iller için 40 derece uyarısı yapılırken vatandaşların dikkatli olmaları istendi.

Sonbahar Gelecek Derken Yaz Geri Döndü! İl İl 42 Derece Uyarısı Yanacağız

Hava sıcaklıklarında yaşanan değişim önümüzdeki haftaya kadar devam edecek. Bir süredir bazı illerde yağışlar olurken sahil bölgeleri mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklarla boğuşuyordu. Yeni hafta öncesinde raporunu güncelleyen Meteoroloji Genel Müdürlüğü daha da sıcak olacak uyarısında bulundu.

METEOROLOJİDEN SICAK HAVA UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yayımladığı hava tahmin raporunda etkisi bir hafta sürecek olan yeni bir sıcak hava dalgası uyarısında bulundu.

Ağustos ayının ve yaz mevsiminin son günlerini kapyasacak yeni raporda başta Ankara, İstanbul gibi kalabalık kentlerde sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde çıkacağı bildirildi. Bu şehirlerin dışında kalan ve zaten sıcak olan bazı kentler için de aşırı sıcak uyarısı yapıldı.

İlan edilen hava durumu açıklamasında Türkiye'nin bazı bölgeleri 26 Ağustos Perşembe gününden itibaren bir hafta boyunca sıcak hava etkisinde olacak. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerine çıkacak. Öngörülen tahminlerde hava sıcaklıklarının 4 derece ile 8 derece arasında yükseleceği belirtildi.

Büyük Kentlerde Hava Sıcaklıkları

Sıcak hava dalgası ile İstanbul'da hava sıcaklığı 32 ile 34 derece seviyelerine çıkacak.

Başkent Ankara'da ise hava sıcaklıkları 29 derece ile 32 derece arasında olacak.

Konya'da sıcak hava dalgasından etkilenecek. Gün içinde sıcaklık 37 dereceye kadar çıkacak. Kayseri için yüksek sıcaklık uyarısı yapılırken 39 derece uyarısı yapıldı. Elazığ'da ise sıcaklıkların 41 dereceye kadar çıkabileceği aktarıldı. Gaziantep'te yaşayan vatandaşlar için 40 derece, Diyarbakır'da yaşayan vatandaşlar için ise 42 derece uyarısı yapıldı.

11.00 İLE 16.00 ARASINDA DİKKAT

Hava sıcaklıklarının artması beklenen bu günlerde Meteoroloji Genel Müdürlüğü vatandaşlara saat 11.00 ile 16.00 arasında dikkatli olma uyarısında bulundu. Yaşlılar, hamileler, çocuklar ve kronik hastalığı olanların ise çok daha dikkatli olmaları istendi.