Sosyal Güvenlik Uzmanı Açıkladı: EYT Çıkmasa Bile O Tarihte Emekli Olabilirsiniz!

AK Parti tarafından EYT üzerinde çalışma başlatıldığı haberi büyük yankı uyandırmış, sonrasında gelen açıklamalar ise kafa karıştırmıştı. Peki, EYT çıkacak mı, EYT çıkarsa, çıkmazsa kimler emekli olur

Gündem 25.11.2021 - 14:57 25.11.2021 - 14:58 Gülcan Özer

Tüm çalışanların ortak hayali olan emeklilik konusunda yaş şartı getirilmesi sonrasında pek çok kişi bu şarta takıldığı için emeklilik imkanını kaçırmıştı. Yapılan yasal düzenleme öncesinde emeklilik için sadece prim gün sayısı ve hizmet süresi şartları aranırken yeni düzenleme ile bu iki şarta yaş şartı da eklenmişti. 

Eklenen bu yeni şart nedeni ile normal koşullar altında emeklilik hakkı elde etmesine rağmen yaş şartına takıldığı için emekli olamayan binlerce kişi oluşmuş, bu kişiler EYT Emeklilikte Yaşa Takılanlar derneğini kurarak seslerini duyurmaya çalışmıştı. Kasım ayı başında AK Parti tarafından EYT çalışması yapıldığı açıklamaları heyecan yaratmış, ancak sonrasında bu haberler yalanlanmıştı. 

KİMLER EYT ÇIKARSA HEMEN EMEKLİ OLACAK, KİMLER YAŞI BEKLEYECEK?

Posta Gazetesi yazarlarından Ekrem Sarısu okurlarından gelen soruları yanıtlayarak hemen emekli olabilecek ya da bekleyecek kişiler hakkında açıklamalarda bulundu. Sarısı "Ne zaman emekli olabilirim?" sorusunu yanıtlayarak 1 Nisan 1990 tarihinde ilk girişte adına prim ödemesi yapılan kadınların 20 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 46 yaş şartına tabi olduklarını belirterek prim ödemesi dolan kişilerin prim ödemese dahi 2023 senesinde emekli olacaklarını söyledi. 

Sigorta başlangıç tarihi 1 Temmuz 1998 olan ve 7500 prim gün ödemesi olan bir başka okurunun sorusunu yanıtlayan Sarısu askerlik süresinin 400 gününü borçlanılması halinde, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi olunacağını belirterek 1974 doğumlu okurunun 56 yaşınızı dolduracağınız 21 Şubat 2026 tarihine kadar yaşı bekleyeceğini söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@