SRC Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? Güncel Fiyat Listesi

Ehliyet sahibi olan kişiler eğer Ticari araç kullanmak istiyorlarsa SRC belgesi almak zorundadırlar. SRC belgesi olan sürücüler , herhangi bir cezai işleme maruz kalmadan ticari araçları sorunsuz bir şekilde kullanabilirler. Peki SRC Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler hangi kategorilerde SRC belgesine başvurabilir ve SRC belge ücretleri ne kadardır? Detaylar haberimizde.

SRC Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? Güncel Fiyat Listesi

SRC belgesi almak isteyen vatandaşlar için iki değişik şart vardır. Buna göre öncelikle 2003 yılı öncesi sürücü belgesi almış kimseler sınava ve eğitime tabii tutulmadan SRC kartı alabilir. 2003 yılı sonrası sürücü belgesi almış kimseler SRC belgesi almak ister ise öncelikle eğitime tabii tutulur ardından sınava girerler. Hak kazanan kişiler SRC belgelerine sahip olur.

SRC Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

SRC belgesi başvurusu yapmak isteyen kişiler başvuru işlemlerini E-Devlet aracılığı ile karşılayabilirler. E-Devlet sistemine giriş yapan kişiler arama kısmına SRC belgesi başvurusu yazarak başvuru bölümüne ulaşabilir. E-Devlet ile SRC belgesi almak isteyen vatandaşlar öncelikle E-Devlet adresine giriş yapması gerekir. Giriş işlemi ardından ilgili bakanlığın ‘’Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama’’ ekranına ulaşarak başvurularını gerçekleştirebilir. Bu hususta sınavsız SRC belge türüne başvuracak kişiler için alt yaş sınırı 26, üst yaş sınırı ise 66 olarak belirlenmiştir.

E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar kendi seçtikleri yakın bulunan ya da farklı bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifrelerini talep edebilir. Bu safhada PTT şubesine giderken kimlik doğrulamak için kimlik kartının ya da kimlik doğrulama yollarından birinin yanlarında bulundurmaları gerekir. Bu işlemin ardından E-Devlet şifrelerini de yazarak sisteme giriş yapılır.

SRC Belge Kategorileri Nelerdir?

SRC belge kategorileri 5 farklı şekilde ayrılmıştır. Buna göre SCR belgesi kategorileri şu şekildedir:

• SRC 1 Belgesi: Uluslararası taşımacılık yapmak isteyen sürücüler içindir. Yolcu taşımacılığını yapmaları için bu belgeyi edinmeleri zorunludur. SRC 1 belgesi alan sürücüler SRC 2 belgesi de almış olarak görünür.
• SRC 2 Belgesi: Yurtiçi taşımacılık yapmak isteyen sürücüler için geçerlidir. Yurtiçinde şehirler arası yolcu taşımacılığı yapabilir ama yurtdışına çıkamazlar.
• SRC 3 Belgesi: Yurtdışına taşımacılık yapmak için geçerlidir. Fakat bu taşımalık yolcu değil, yük ve eşya bazlı olarak yapılır. Ayrıca bu SRC belgesine sahip sürücüler SRC 4 belgesine de sahip olarak değerlendirilir.
• SRC 4 Belgesi: Yurtiçi eşya ve yük taşımacılığı için geçerli olup, bu taşımacılığı yapmak isteyen kimseler için alınması zorunlu bir belgedir.
• SRC 5 Belgesi: ADR belgesi olarak da bilinen belgenin kullanım amacı tehlikeli madde taşımacılığı yapmak isteyen tanker kullanan sürücüler için alınması zorunlu belgedir.

SRC Belgesi Ücretleri Nelerdir?

SRC belge fiyatlarına göre talep edilen kart türüne bağlı değişim gösterir. Buna göre;

• Sınava girmeden tek SRC kartı için tutar 100-150 TL
• Sınava girmeden çift SRC kartı 150-200 TL
• Sınava girilip SRC 1 kartı için 40 saatlik eğitim ücreti için tutar 1.040 TL
• Sınav ile birlikte SRC 2 kartı için 36 saatlik eğitim ücreti 936 TL
• Sınava girip SRC 3 kartı için 41 saat eğitim ile birlikte ücret 1.066 TL
• Sınava giriş ve SRC 4 kartı için 36 saatlik eğitim ile birlikte ücret 936 TL

Eğitim ücretlerinde tutar saat başı olarak hesaplanır. Bu hesaplamaya göre 1 saatlik ücret 26 TL’dir. SRC belgesi almak isteyen kişiler için harç ücreti olarak 200 TL talep edilir. Bunun ardından kart basım parası olarak da 24 TL ödenmesi gerekir. SRC kartında fiyatlandırmayı değiştiren unsurlar yer alır.

Buna bağlı olarak psikoteknik belgesi için ödenmesi gereken tutar 150 TL’dir. Ayrıca ADR- SRC5 tehlikeli madde taşımacılığı için 750 TL istenir. SRC 5 Temel ve Tanker için ise 750 TL talep edilir. Bu SRC belgesi uygulamaların da sabit bir fiyatlandırma bulunmamak ile birlikte alınacak belgenin fiyatı, harç ücreti, kart basımı için ödenecek ücret sabit olup, eğitim ücretleri kurumlara bağı olarak değişebilir.

SRC Belgesi Olmaması Durumunda Ne Kadar Ceza Ödenir?

SRC belgesinin olamaması halinde ceza tutarı hangi belgenin eksik olduğu durumuna göre değişir. Buna göre sürücüye taşıt belgesi yoksa ceza kesilmez, araç sahibine ise 2.174 TL ceza kesilir. SRC belgesi yok ise 429 TL sürücü için 1.083 TL ise araç sahibi için ceza kesilir. Psikoteknik raporu yoksa sürücüye 100 TL ceza kesilir iken taşır sahibine ceza kesilmez.

Emlak365.com

SONRAKİ HABER