SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ve Nereden Öğrenilir? SSK Doğum Parası Almak İçin Gereken Şartlar

SSK doğum parası, yeni doğum yapan ve SSK’ya bağlı olarak çalışan aileye ödenen bir paradır. SSK doğum parası İş kanunu tarafından ödenmesi gereken bir para olup, yasal dilde emzirme ödeneği diye geçmektedir. SSK Doğum Parası Sorgulama için gerekli tüm en güncel bilgileri sizler için derledik.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 26.11.2019 - 23:50 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

SSK doğum parası, yeni doğum yapan ve SSK’ya bağlı olarak çalışan aileye ödenen bir paradır. SSK doğum parası İş kanunu tarafından ödenmesi gereken bir para olup, yasal dilde emzirme ödeneği diye geçmektedir. SSK Doğum Parası Sorgulama için gerekli tüm en güncel bilgileri sizler için derledik.

SSK doğum parası, yeni doğum yapan ve SSK’ya bağlı olarak çalışan aileye ödenen bir paradır. SSK doğum parası İş kanunu tarafından ödenmesi gereken bir para olup, yasal dilde ‘’emzirme ödeneği’’ diye geçmektedir.SSK Doğum Parası BaşvurusuEmzirme ödeneği alabilmek için hiçbir işlem yapılmasına gerek olmaz. Bebeğin dünyaya gelmesini takiben, doğum yapılan hastane tarafından konu ile ilgili gerekli bilgiler SGK veri tabanına otomatik olarak işlenir.Emzirme ödeneği ya da doğum parasının yatırıldığı kurum Ziraat Bankasıdır. Bu paranın Ziraat Bankasına yatmaması halinde, yani bir aksaklık olduğu takdirde yapılması gerekenler şunlardır:
 • SSK Doğum parası alınabilmesi için müracaat edilmesi gereken resmi kurum Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’dür.

 • Müracaat sırasında ek evraklar istenebilir. İstenebilecek evraklar şunlardır:

  • Doğum raporu,

  • Talep dilekçesi,

  • Kimlik belgesi vb.

SSK Doğum Parası Almak İçin Gereken ŞartlarSSK emzirme ödeneği verilmesi için devlet tarafından öne sürülen koşular şunlardır:
 • Emzirme ödeneği, sadece SSK kurumuna bağlı olarak çalışanlara yapılır.

 • SSK’ya bağlı olarak çalışan kişi bebeğin annesi ise emzirme ödeneği sadece anneye ödenir.

 • Babanın SSK’ya bağlı çalışması fakat annenin çalışmaması halinde, emzirme ödeneği babaya verilir.

 • Emzirme ödeneği verilecek SSK’ya bağlı çalışan annenin bu ödemeyi hak edebilmiş olması için bebeğin doğduğu yıldan bir önceki yıla ait olmak üzere 120 günlük sigorta priminin tamamı, (hiçbir eksiklik olmadan) ödenmiş olmalıdır.

 • Annenin çalışmadığı ve emzirme ödeneğinin babaya verileceği hallerde, babanın bebeğin doğduğu yıldan bir önceki yıla ait olmak üzere 120 günlük sigorta priminin tamamı, (hiçbir eksiklik olmadan) ödenmiş olmalıdır.

 • SSK çalışanı işinden ayrılmış dahi olsa, eğer doğum işten ayrılmayı takip eden 300 gün içinde olmuş ise, doğum parası alma hakkı vardır. Böyle bir durumda da yukarıda belirtilen 120 günlük prim yatmış olması şartı yine aranır.

 • Emzirme ödeneği babaya verilecek ise doğum yapan kişi babanın resmi nikah ile evli olduğu eşi olmalıdır. Bu kısımda da nikahın, doğumdan önce yapılmış olması şartı aranmaktadır.SSK Doğum Parası SorgulamaSSK Doğum parası sorgulaması yapılarak paranın yatıp yatmadığı öğrenilebilir. Bu sorgulamanın yapılabileceği en güvenli kaynak E-Devlet sitesidir. Emzirme ödeneği sorgulaması için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:
 • Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet sitesi ana sayfasına giriş yapılır.
 • Ekranda giriş sayfasında yazılması istenen bölümlere sorgulama yapmak isteyen kişi E-devlet şifresini ve TC kimlik numarasını girmelidir.

 • Daha sonra ekranda açılan sayfadan ‘’SGK-Şahıs Ödemesi Sorgulama’’ yazısına tıklanır.Ekranda SSK doğum parası ya da resmi adı ile emzirme ödeneğinin yatıp yatmadığı görülür.2020 Emzirme Ödeneği Tutarı2020 doğum parası tek bir sefer olmak üzere ödenir. 2020 Yılına ait olarak devlet tarafından her bir çocuk için ödenmesi kararlaştırılan (emzirme ödeneği) doğum parası 180 TL’dir. Emzirme ödeneği için hak sahibi SSK çalışanı 5 yıl içinde müracaatta bulunmalıdır. Eğer emzirme ödeneği kendiliğinden yatırılmaz ve hak sahibi de herhangi bir başvuruda bulunmaz ise doğumdan sonra 5 yıl geçmesi halinde bu hak düşer. Yani 5 yıl sonra yapılan müracaat ile emzirme ödeneği almak mümkün değildir.Analık İş Göremezlik ParasıAnalık is göremezlik parası yukarıda belirtilen emzirme ödeneğinden daha farklı bir haktır. Yine doğum yapan SSK çalışanlarına yapılan bir para yardımıdır. SSK çalışanı annelerin işe gidemediği süre için devletin yaptığı bir yardımdır. Bu yardım yukarıda anlatılan SSK doğum parası (emzirme ödeneği) gibi kendiliğinden hesaba yatmaz. Doğum yapan annenin bu ödeneği almak için müracaatta bulunması gerekir.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@