Suriye'de Cinayet Dışında Kalan Tüm Suçlarda Genel Af İlan Edildi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 30 Nisan 2022 tarihinde alınan karar ile cinayet dışında kalan tüm suçlar için genel af ilan edildiğini duyurdu. Binlerce Suriyeli mahkum serbest bırakıldı.

Gündem 09.05.2022 - 12:56 09.05.2022 - 12:56 Gülşah Konuk Akın

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 30 Nisan 2022 tarihinde aldığı karar sonrasında cinayet dışında kalan tüm suçlar için genel af ilan edildiğini duyurdu. Genel affın açıklanmasının ardından binlerce mahkum Suriyeli serbest kaldı. Hükümet, Suriye'de savaş başladığından beri 11 yıl içerisinde toplam 11 kez af çıkarmış oldu.

DÜNYA TARİHİNDEKİ EN KAPSAMLI AF KARARI ÇIKARILDI
Şam yönetimi, önceden olduğu gibi asker eksiğini kapatmak için değil ülkenin yeniden inşası ile kalkınmayı sağlamak amaçlı bir yönetim şekli benimsiyor. Durum böyle olunca dünya tarihindeki en kapsamlı af kararı çıkarılmış oldu. Devlet Başkanı Esad tarafından 202 tarihli ve 7 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyi yayımladı. Kararnamede, 19 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nda yer verilen ve bir insanın ölümüne sebep olan cinayet hariç, Suriyeliler tarafından 30 Nisan 2022'den önce işlenen suçlar için genel affı öngörüyor.

suriye-genel-af

MAHKEME SÜRECİ KALDIRILDI, BAŞVURU İLE ÜLKELERİNE DÖNEBİLECEKLER
Karardan önce askerlikten kaçıp da ülkeye dönmek isteyenler ince mahkeme süreci bulunuyordu. Yeni düzenleme ile bulundukları ülkelerin Konsolosluk, Büyükelçiliklerine başvuru yapan ülkelerine geri dönebilecek. Hiçbir inceleme yapılmayacak. Suriye Hükümeti affa ilişkin açıklamasında: “Terör suçlarını içeren yeni genel af yasasına göre, yerinden edilmiş Suriyeliler, cinayet dışındaki suçlar için herhangi bir inceleme veya tutuklama olmaksızın anavatanlarına dönebilirler.” ifadelerine yer verdi.

suriye-hükümeti-af-kararı

Suriye'de ilan edilen af kararına ilişkin resmi belgelere de erişildi. Af metninde Suriye Adalet Bakanı'nın da imzası bulunuyor ve cinayet suçu hariç diğer suçlular için ülkelerine dönüş çağrısı yapılıyor. Af kararı hem ülke içinde hem de ülke dışındaki tüm Suriyelileri kapsıyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@