Süt Fiyatları Durdurulamıyor! 1 Litre Süt 10 TL Sınırına Dayandı

Peş peşe gelen zamlar vatandaşı canından bezdirirken son dönemde artan süt fiyatları gündemi salladı. Süte zam 2021 rekorunu kırdı. Süt fiyatları neden yükseliyor?

Süt Fiyatları Durdurulamıyor! 1 Litre Süt 10 TL Sınırına Dayandı

Elektrik, doğalgaz, ulaşım, kira, araba ve ev fiyatları derken son dönemde süte gelen zamlar da vatandaşı canından bezdirdi. Süt fiyatları giderek artmaya devam ederken bir litre sütün fiyatının 10 liraya dayanması büyük tepki çekti.

Çiftlikte üreticiden 3 lira 20 kuruşluk fiyattan satın alınan sütün market rafında yer alan fiyatı 10 liraya dayandı.

SÜTE ZAM 2021! SÜT FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR, 1 LİTRE SÜTÜN FİYATI NEDEN 10 LİRAYA DAYANDI?

Yılbaşından bu yana süt fiyatlarına gelen zamlar durdurulamıyor. Bir ay öncesine oranla yüzde 10 zam gören 1 litre sütün satış fiyatı 10 liraya dayandı. Ulusal Süt Konseyi tarafında sütün litre fiyatı çiftliklerde 3 lira 20 kuruştan satılırken market rafına gelene kadar artan fiyatlar şok etkisi yarattı.

1 litre tam yağlı sütün litre fiyatı market raflarında 8 lira 45 kuruşa kadar yükseldi. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin yapılan zamlar için sanayici ve marketler olduğunu belirterek ideal süt fiyatının şu anda marketlerde 5.5 lira olması gerektiğini savundu.

Sanayiciler ise kendilerini savundu. Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR) Başkanı Tarık Tezel ise bu 3,5 liralık fiyatın üstüne toplama masrafları, kooperatif ve birlik hizmet bedelleri, kalite kontrolü maliyetleri, fire maliyetleri, işleme (proses) maliyeti, ürün ambalaj maliyetleri, depolama ve soğutma maliyeti, şehir içi dağıtım maliyetleri, işçilik maliyetleri, pazarlama, tanıtım, distribisyon maliyetleri, amortisman ve finansman maliyetlerinin eklendiğini belirterek uygulanan fiyatı savundu.ee