Taşeron İşçiler 2019 Yılını Ortalama 7 Bin TL Zararla Kapattılar

Kamu kurumlarında çalışan 4/D'li taşeron işçilerin maaşlarına yapılan zam oranları ile enflasyon oranları arasında bir analiz yapıldığında zararın yıllık ortalama 7 bin TL olduğu görülüyor.

GÜNDEM 03.01.2020 - 15:32 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Kamu kurumlarında çalışan 4/D'li taşeron işçilerin maaşlarına yapılan zam oranları ile enflasyon oranları arasında bir analiz yapıldığında zararın yıllık ortalama 7 bin TL olduğu görülüyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/D statüsünde kadrolu olarak çalışan kamu işçilerinin maaşları uzun zamandır düşük oranlarla yükseliyor. Özellikle enflasyon oranları karşısında oldukça düşük seviyede kalan zam oranı, kamu (taşeron) işçilerinin maaşlarının enflasyon karşısında erimesine neden oldu. 2019 yılında oluşan enflasyon oranları ile alınan maaş zammı arasındaki fark yüksek olunca kayıpta büyük oranda oldu. TAŞERON İŞÇİLERİN 2019 YILI ZARARIBilindiği üzere kamuda çalışan kadrolu taşeron işçilerin maaşlarına her 6 ayda bir yüzde 4 zam yapıldı. Bu zam oranı konusunda düzenleme talebi olsada yükseltilmedi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı enflasyon oranları için merakla beklenen Aralık ayı verilerini açıkladı. Aralık ayında enflasyon oranının duyurulmasının ardından ise yıllık enflasyonda 11.84 olarak belli oldu. Bu enflasyon oranı ise yıllık yüzde 8 oranında zam alan taşeron işçilerin maaşları kıyaslandığında, kamu işçilerinin zararı yüzde 3.84 oldu. ORTALAMA KAYIP 7 BİN TLOrtalama 2 bin 500 TL maaş alan bir 4/D'li taşeron işçi 12 ay boyunca 30 bin TL net maaş alıyor. Bunun yanında taşeron işçilere maaşları üzerinden 52 günlük tediye ikramiyesi ödeniyor. Ayrıca tüm bu ödemelere ek olarak diğer bazı ek ödemelerde yine maaş üzerinden yapılan hesaplamalarla ödeniyor. Tüm bu ödemelere en az enflasyon oranında zam yapılmış olsaydı taşeron işçilere ortalama 7 bin TL daha fazla ödeme yapılacaktı. Ancak yüzde 8'lik zam oranı nedeniyle işçiler enflasyon karşısında alım gücünü kaybetmiş oldular. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@