Taşeron İşçilerin Beklediği Müjdeli Haber Yargıtay'dan! Yüzdelik Dilim Kararı TİS Zammı Eklenecek

Kamu kurumlarında çalışan 4D personellerine Yargıtay'dan sevindiren haber geldi. Yargıtay tarafından alınan bir karar ile yüzdelik fazlaya TİS zammı eklenecek. İşte o karara ilişkin ayrıntılar.

Gündem 17.12.2021 - 15:23 17.12.2021 - 15:23 Mustafa Karagöz

Yargıtay kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilerin ödemelerine ilişkin çok önemli bir karar verdi. 4 Kasım 2021 tarihinde alınan karar kapsamında 4D statüsünde yer alan sürekli işçilerin yüzdelik fazla ödemelerine ilişkin bilgi verildi. İşte alınan karara ilişkin tüm ayrıntılar. 

YARGITYAY'DAN KAMU İŞÇİLERİNE YÖNELİK ÖNEMLİ KARAR

Taşeron işçi iken 4D statüsünde kadrolu olara çalışmaya başlayan işçilerin maaş belirlenme sürecinde farklı kararlar alınmıştı. Bazı işçilerin maaşları o dönem asgari ücretten fazla olmasına rağmen maaşlar asgari ücret olarak belirlenmişti. 

Kadroya geçen işçilerden bazıları ise bu durumu yargıya taşımıştı. İşçiler lehine sonuçlanan kararlara ise bir yenisi daha eklendi. 

Yeni alınan karar metninde ise Yargıtay şu karara vardı. "Davacının ücret farkı alacağı talebi hesaplanırken iş sözleşmesi hükümlerine uygun olarak 2019 yılı için asgari ücretin oranında fazlası bulunmalı ve Toplu İş Sözleşmesi hükümlerine göre %4 zam yapılmak suretiyle ödenecek ücret belirlenmeli ve davacının talebi bulunacak bu ücrete göre değerlendirilmelidir. Asgari ücretin %22 oranında fazlası bulunarak yapılan hesaplamaya göre hüküm kurulması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir."

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞLARI

Yargıtay tarafından alınan bu karar ile 4D personellerinin nasıl hesaplanacağı da belirtildi. Buna göre 4D personellerin maaşlarının öncelikli olarak asgari ücretin üstüne yüzdelik fazlanın eklenmesini, daha sonra da toplu sözleşme zammının bu oran üzerinden tekrar ilave edilmesi şeklinde olması gerektiğini bildirdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@