Teknolojinin Sınırları Ne Olmalı?

Çağımızda teknolojiyi kullanmayan insanların sayısı gün geçtikçe azalmakta, insanların çoğu hayatının bir yerinde muhakkak teknolojiye ihtiyaç duymuş ve kullanmıştır.

Teknolojinin Sınırları Ne Olmalı?

Çağımızda teknolojiyi kullanmayan insanların sayısı gün geçtikçe azalmakta, insanların çoğu hayatının bir yerinde muhakkak teknolojiye ihtiyaç duymuş ve kullanmıştır.

Peki, halkımızın ne kadarı bilinçli teknoloji kullanıcısıdır. Bu soru için elimde bilimsel bir veri olmasa da çevremdeki tanıdığım birçok kişide yaptığım gözlemler sonucu, çokta bilinçli teknoloji kullanıcıları ve tüketicileri değiller. Ciddi bir şekilde bu konuda halkımızın bilinçlenmesi için gerekli seminer ve konferansların yapılması zorunlu hale gelmiştir.Teknolojinin Sınırları Ne Olmalı? - Resim 1

Gereksiz Teknoloji Cebe Zarar


Gereksiz teknoloji kullanımı bireysel olarak bütçemize artı bir yük olur ve fakirleşmemize neden olur.

Bildiğimiz üzere teknoloji olarak neredeyse tamamen dışa bağımlı bir ülkeyiz, zaten kendi teknolojimizi üretemiyoruz en azından gerekli olmayan kullanımlardan vazgeçip bu dışa bağımlılığı azaltmalıyız. Lafa gelince biz teknolojimizi üretemiyoruz hep dışa bağımlıyız, icraate gelince yabancı markaların ürettiklerini çok iyi yarıştırırız. Yani açıkçası adamlar üretir bizde kim daha iyi oynar yarışına gireriz. Bu bizim çok büyük bir ayıbımız ne yazık ki. Bunu birazda somutlaştıralım örneklerle.

Örneğin;


Hayatımızın her alanında yer almış akıllı telefonlar hep bir üst modeli, bir üst özellik muhakkak çıkar.

Biz ne yaparız elimizde ki telefonun senesi yeni dolmuştur belki ama artık bize yetmez çünkü kapitalist ekonomi derki kardeşim daha üstü çıktı ne yapacaksın onu. Tabi ki biz de bu konuda çok bilinçli olmadığımızdan hemen bir üst modelini alırız. İşte bu yüzden dışa bağımlılığımız bizlerin yaptığı bu gereksiz harcamalarla artmakta. Ama eminim ki o gereksiz harcama yapan kişi, laf lafa gelince biz bu konuda dışa bağımlıyız kardeşim der kendisi de bu yanlışı sürdürür.

Sonuç olarak;


Teknolojinin kullanımında ve harcamasında belli sınırlarımız olmalı çünkü kazandığımız paranın bir sınırı var unutmamalıyız. Unutmayın bozduğumuz her şeyin muhakkak tamiri vardır. İllaki yenisini almak zorunda değilsiniz. Bütçe konusuna gelince bu sadece teknoloji için değil hayatımızdaki tüm ihtiyaçlarımız için geçerli olan bir şey; gereksiz tüm harcamalardan vazgeçin. Göreceksiniz ki hayat standartlarınız daha iyi olacak ve inanın ki daha da mutlu olacaksınız.