Telefonunuzda bu uygulama varsa hemen silin: Bilgileri anında çalıyor!

Akıllı telefon kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir gelişme paylaşıldı. Kişisel bilgileri anında çalan ve paylaşan bu uygulamaları telefonunuzdan hemen silmeniz gerekiyor.

Teknoloji 23.06.2022 - 12:02 23.06.2022 - 12:02 Büşra Uluşen

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde artık hemen hemen herkes akıllı telefon kullanıyor. Akıllı telefonlar, üstün teknolojik hizmetleri sunmasının yanı sıra bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Bunlardan en tehlikeli ve en önemlisi ise kişisel bilgilerin çalınması oluyor. 

Android cihazların uygulama indirme platformu olan Google Play Store'da birbirinden farklı uygulamalar bulunuyor. Ancak araştırmacıların son tespitine göre bir uygulama, kullanıcıların kişisel bilgilerini çaldığı için Google tarafından yasaklandı. 

Bu uygulama tüm bilgilerinizi çalabilir!

Edinilen bilgilere göre Google, popüler olan PIP Pic Camera Photo Editor adlı uygulamayı yasakladı. Bu sebeple telefonunuzda bu uygulama bulunuyorsa hemen silmeniz gerekiyor. 

Dr. Web araştırmacıları, Google Play Store'da iki milyondan fazla indirilen uygulamalar olmak üzere dört adet uygulamayı tehlikeli buldu. Görüntü düzenleme uygulaması gibi görünen ancak indirildiği anda sahte bir yazılıma dönüşen PIP Pic Camera Photo Editor'un kullanıcılar için çok tehlikeli olduğu belirtildi. 

Bu uygulamanın kullanıcı adları, şifreler dahil olmak üzere Facebook kimlik bilgilerini çalan, sahte mesajlar gönderilmesine izin veren ve bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmesine onay veren bu uygulamanın mutlaka telefonlardan silinmesi gerekiyor. 

telefon uyg

Bu uygulamalar tehlike saçıyor, bilgilerinizi dağıtıyor

PIP Pic Camera uygulamasının yanı sıra indirildiği anda adını SIM Tool Kit olarak değiştiren reklam yazılımı Wild & Exotic Animal Wallpaper ve ZodiHoroscope - Fortune Finder adlı uygulamalar da Facebook bilgilerinizi ve diğer bilgilerinizi çalmak konusunda ustalaşmış durumda. Ayrıca Magnifier Flashlight adlı uygulamaya da dikkat edilmesi gerekiyor.

Uzmanlar, akıllı telefon kullanıcıları gördükleri her uygulamayı indirmemeleri konusunda uyarıyor. İndirilme sayısı yüksek olsa dahi bazı kötü niyetliler yazılım değiştirerek bilgilerinize ulaşıyor ve bu bilgilerinizi üçüncü kişiler ile paylaşıyor. Bu sebeple yukarıda belirttiğimiz mobil uygulamaların kesinlikle indirilmemesi, telefonda bulunuyor ise hemen silinmesi gerekiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@