The Times: AB Türkiye'ye Daha Fazla Para Vermeyi Kabul Etti

Avrupa Birliği (AB) liderleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesinin detaylarını İngiliz The Times gazetesi açıkladı. Gazetenin iddiasına göre Avrupa Birliği Türkiye'ye Suriyeli mülteciler için daha fazla para teklif etti.

The Times: AB Türkiye'ye Daha Fazla Para Vermeyi Kabul Etti

Avrupa Birliği liderleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Ankara'da bir görüşme gerçekleştirildi. Bu görüşmede gündeme getirilen konuların detayları kamuoyu ile paylaşılmadı. Ancak İngiliz The Times gazetesi bu görüşmenin ayrıntılarını geniş bir haberle okuyucularına aktardı.

MÜLTECİ ANLAŞMASI UZATILDI İDDİASI!

The Times'ta Hannah Lucinda Smith imzası ile yayınlanan haberde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık 3 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Haberde oldukça sıcak ve samimi geçen toplantıda Avrupa'ya mülteci geçişi ile alakalı olarak Türkiye ile anlaşma sağlandığı iddia edildi. İddiaya göre Daha önce 5 yıllık anlaşma için Türkiye'ye 6 milyar dolar verilen mutabakatın süresi uzatıldı. Ayrıca verilen paranın miktarı da arttırıldı.

Avrupa Birliği'nin yeni mülteci anlaşması ile Türkiye'ye ne kadar bütçe vereceği konusunda net bir bilgilendirme yapılmadı. Detayların kamuoyuna henüz açıklanmadığı bildirilirken Avrupa Birliği'nin ilerleyen günlerde Türkiye, Lübnan ve Ürdün'deki mülteciler için hazırladığı destek paketinin detaylıca açıklanacağına vurgu yapıldı.

Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerindeki gerilime de dikkat çekilen haberde AB liderlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a zeytin dalı uzattığı ifade edildi. Ayrıca görüşme sonrası Avrupa Komisyonu Başkanı ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in ortak metninde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olmadığına vurgu yaptı.

2016'DA İLK MÜLTECİ ANLAŞMASI İMZALANMIŞTI

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 2016 yılında mülteci anlaşması imzalanmıştı. Bu anlaşma gereği Türkiye deniz ve kara yoluyla Yunanistan'a ve Avrupa'ya kaçak yollarla giden Suriyeli mültecileri geri almayı kabul etmişti. Bu anlaşma gereği Avrupa Birliği de Türkiye'ye belirli bir para ödemeyi kabul etmişti. 2021'de sona eren mülteci anlaşmasının yapılan son görüşme ile uzatıldığı iddia edildi. Türkiye'nin daha önce aldığı 6 milyar dolardan daha fazla bir para alacağı öne sürülürken bu paranın miktarı henüz kamuoyuna duyurulmadı.