THY Geçmiş Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır ve Nereden Öğrenilir?

​​​​​​​Türk Hava Yolları ile geçmiş dönemlerde yapılmış uçuş bileti sorgulamasının çeşitli yöntemleri vardır. Türkiye’nin hatta dünyanın ileri gelen uçuş firması olan Türk Hava Yolları bilet detaylarını sık tutmuş ve dilediğiniz an açıp bakabileceğiniz bir kayıt ortamı oluşturmuştur. THY geçmiş bilet bilgilerine ulaşmak isteyen herkesin detaylara ulaşması mümkündür.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 14.01.2020 - 21:11 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

​​​​​​​Türk Hava Yolları ile geçmiş dönemlerde yapılmış uçuş bileti sorgulamasının çeşitli yöntemleri vardır. Türkiye’nin hatta dünyanın ileri gelen uçuş firması olan Türk Hava Yolları bilet detaylarını sık tutmuş ve dilediğiniz an açıp bakabileceğiniz bir kayıt ortamı oluşturmuştur. THY geçmiş bilet bilgilerine ulaşmak isteyen herkesin detaylara ulaşması mümkündür.

Türk Hava Yolları ile geçmiş dönemlerde yapılmış uçuş bileti sorgulamasının çeşitli yöntemleri vardır. Türkiye’nin hatta dünyanın ileri gelen uçuş firması olan Türk Hava Yolları bilet detaylarını sık tutmuş ve dilediğiniz an açıp bakabileceğiniz bir kayıt ortamı oluşturmuştur. THY geçmiş bilet bilgilerine ulaşmak isteyen herkesin detaylara ulaşması mümkündür.THY Uçak Bileti Nereden Alınır?THY uçuş bileti almak günümüz internet çağında tek tık ile bile alınabilmektedir. Türk Hava Yolları’nın resmi internet sitesi veya mobil uygulamasından, yetkilendirilmiş seyahat acenteleri, THY satış ofisleri ve çağrı merkezinden alınabilmektedir. Yaygın olan uçuş karşılaştırma ve satış siteleri aracılığıyla da THY uçak bileti almak mümkün.THY Bilet Sorgulaması Nasıl Yapılır?THY bilet sorgulatmak bilet alım işleminden sonra akıldaki bütün soruları gidermek adına yapılması gerekli bir işlemdir. Türk Hava Yolları’ndan alınan biletin üzerinde adı-soyadı, uçuş saati, koltuk numarası, uçağın kalkacağı kapı numarası gibi bilgilerin yanında en önemli olan PNR kodu yazmaktadır. Bilet sorgulamaları rezervasyon kodu anlamına gelen PNR kodu ile yapılır. Bilet alındıktan sonraTürk Hava Yolları, bütün uçuş bilgilerinin sorgulanabildiği PNR kodunu cep telefonuna SMS ile göndermekte ve mail yolu ile de PDF formatında iletmektedir. Türk Hava Yolları’nın resmi internet adresine girerek uçuş/bilet yönetimi sekmesinden rezervasyon kodu (PNR) ve yolcunun soyadı yazılarak bilet detaylarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca THY’nin “miles&smiles” adlı üyeliğine sahip iseniz üyelik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra “uçuşlarım” bölümünden bilet bilgileri ayrıntılarına ulaşabilirsiniz. Buna geçmiş uçuşlarda dahildir.THY Geçmiş Bilet Bilgilerine UlaşmakTHY ile daha önceden yapılmış uçuş biletlerine ulaşmak oldukça basit fakat burada en önemli husus PNR kodlarını muhafaza etmiş olmanız. Rezervasyon kodu (PNR), elinizde olduğu sürece bilet bilgilerinize her daim ulaşabilirsiniz. THY geçmiş bilet sorgulamasını güncel bilet sorgulaması gibi internet üzerinden yapabilmektesiniz. İnternet kullanmadan geçmiş biletlerimi görmek istiyorum diyorsanız; bileti bir acenteden veya Türk Hava Yolları satış ofislerinden almış olmanız ve sorgulatmayı aldığınız yerden yapmanız gerekmektedir.

PNR Kodu Nedir?Rezervasyon kodu (PNR) her bilete has olup uçak seyahatlerindeki bilgi bankası anahtarıdır. PNR, yolcu isim kaydı anlamına gelen “Pessenger Name Record” ifadesinin kısaltmasıdır ve harf ve rakamlardan oluşan altı haneli bir koddur. Her açıdan önem arz eden rezervasyon kodu (PNR) ile hangi bilgilere ulaşılır ve hangi işlemler yapılabilir inceleyelim:
  • Rezervasyon yapıldı ise, uçuştan 24 saat önce iptal edilebilir.

  • Rezervasyon yapılan uçuşun bilet dökümü alınır.

  • Uçuş seyahatinden vazgeçilir ise bilet iptal edilebilir.

  • Uçak seyahati iptal oldu ise bilet açığa alınabilir.

  • Açığa alınan bilet daha ileri bir tarihte yapılacak seyahate aktarılabilir.

  • Alınan biletin kaybolması durumunda kod ile yeniden alınabilir.

  • Online check-in yaparak havaalanlarında ki bekleme süresi azaltılır.

  • Bilet faturası alınabilir.

  • Grupça yapılacak seyahatlerde PNR kodu aynıdır fakat bilet numaraları farklıdır.THY Bilet DetaylarıTHY bilet ayrıntılarına hakim olmak daha sonraki uçak seyahatlerinin daha rahat ve telaşsız geçmesi adına önemli bir tecrübe olacaktır. Türk Hava Yolları, sunduğu geniş hizmetler ve konforlu uçuş seyahatleri sayesinde en çok tercih edilen hava yolu sıralamasında Türkiye’de birinci Avrupa’da ise ikinci sıradadır.THY bilet numaraları 235 ile başlar ve 13 hanelidir. Biletler üzerinde kişisel bilgiler ve uçuş bilgileri yer almaktadır. Bilet üzerinde yazan PNR kodu uçuş işlemlerini kolaylaştırmaktadır.


Yorumlar (2)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@