TOKİ 2022 Alt Gelir Grubu Konut Satış Başvurularında Hane Gelir Şartı Kaç TL Oldu?

TOKİ'nin satışa çıkardığı alt gelir grubu konut satışlarına başvuru yapabilmek için gelir şartının sağlanması gerek. Peki 2022'de hane gelir şartı kaç TL? Başvuru şartları neler? Haberimizde.

Toki 06.12.2021 - 15:04 06.12.2021 - 15:04 Mustafa Karagöz

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 2022 yılında da konut satışı yapmaya devam edecek. Konut projeleri için başvurular ise alt gelir grubu yada orta gelir grubu olmak üzere iki farklı şekilde alacak. Orta geli grubuna başvurularda özel şartlar olmazken alt gelir grubunda özel şartlar olacak. Şartların sağlanmaması durumunda ise başvurular geçersiz olacak. Alt gelir grubu konut satışları için şartlar TOKİ Başkanlığı tarafından açıklandı. 

ALT GELİR GRUBU KONUT SATIŞLARI İÇİN 2022 BAŞVURU ŞARTLARI

TOKİ Başkanlığı'nın alt gelir gubu konut satışlarında ilk sağlanması gereken koşullar vatandaşların hane gelir, ikamet, yaş ve gayrimenkul sahibi olmaması gibi durumlardır. Bu şartların yanında bazı temel koşullar var. Aşağıda liste halinde yer alan maddeleri sağlayanlar ise TOKİ'den alt gelir grubu kapsamında konut alabilirler. İşte 2022 için ilan edilen o şartlar;

* Konut almak için başvuru yapacak olanların Türk Vatandaşı olması.

* Başvuruların TOKİ'nin konut satışı yapacağı projenin il veya ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. 

* Daha önceki satışlardan TOKİ'den konut alanlar yada konut kredisi kullananlar yeni satışlar için başvuru yapamazlar.

* Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması. 

* Başvuru yapacakların 25 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. 

Gelir Şartı

2021 yılında TOKİ alt gelir grubu konut satışlarında hane gelir şartı 6.500 TL olarak açıklanmıştı. Bu rakam 2022 yılında yükselecek. Asgari ücretin belli olmasının ardından TOKİ yeni limit rakamını açıklayacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@