TOKİ Başvuru İptal Etme İşlemi Nasıl Olur? TOKİ 2021 Para İadesi Nasıl Alınır?

TOKİ başvuru iptal etme işlemi, tarafların sözleşme imzalamaları durumunda gerçekleşebilir. Kişiler, haklarını kendi istekleriyle kabul etmeyebilir. Peki TOKİ Başvurusu İptal Olan Kişiler Paralarını Alabilir Mi? veya TOKİ Taksitlerinin Ödenmemesi Durumunda Ne Olur? detaylar haberimizde...

TOKİ Başvuru İptal Etme İşlemi Nasıl Olur? TOKİ 2021 Para İadesi Nasıl Alınır?

TOKİ başvuru iptal etme işlemi, tarafların sözleşme imzalamaları durumunda gerçekleşebilir. Kişiler, haklarını kendi istekleriyle kabul etmeyebilir. TOKİ hak iptali, kişilerin kendi isteklerinin doğrultusunda gerekli belgelerinin zamanında ibraz edilmemesi veya eksik edilmesi durumlarında da gerçekleşir. Banka komisyonunun ödenmemesi, damga vergisinin yatırılmaması ve KDV ödenmemesi durumunda da hak sahiplerine evleri teslim edilmez.

TOKİ Başvurusu İptal Olan Kişiler Paralarını Alabilir Mi?

TOKİ ev alma hakkı iptal olan kişiler için, eğer istekleri doğrultusunda haklarını iptal ederlerse ücret ödemeleri gerçekleşir. Kura çekiminden sonra kurada ismi çıkmayan vatandaşlara da ücret iadesi yapılır. Ancak, sözleşme imzaladıktan sonra veya eksik belge beyanında bulunan kişilerin iptal olan hakları yerine ücret iadesi verilmez. Bu ücretin geri verilmeyeceği hüküm sözleşmesinin maddeleri arasında da yer alır.

TOKİ Başvuru İptali Sonrası Ücretler Nasıl Geri Alınır?

TOKİ ev sahibi olamayan kişilerin ücret iadeleri, genellikle iki iş günü içinde başvuruda bulunmuş vatandaşların kişisel bilgileri arasında vermiş olduğu hesaplara yapılır. Kimlik fotokopisi ve dekont belgelerinin başvuru yaparken kuruma teslim edilmesi şartıyla ücretler iade edilir.

TOKİ Taksitlerinin Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

TOKİ’de kuradan ev hakkı kazanan ancak taksitlerini ödemeyen kişilerin, taksit miktarları için belirlenen fiyatlar üzerinden faiz uygulanır. Taksitler geciktikçe veya biriktikçe üzerine gelen faiz tutarları birikir. Kişilerin taksitlerini ödeyememesi sebebiyle ev hakları iptal edilmez, haciz veya ipotek gelmez.
Ancak, ödenmemiş toplam taksit tutarı 10 ve üzerinde olduğunda ve ödenemeyen taksitler toplamı ev için ödenecek toplam tutarın 10’da 1’i olursa, TOKİ’nin hak iptali yapma hakkı vardır. Ancak bu hakkın kullanıp kullanılmayacağı hakkında bir bilgi verilmemiştir.
Sözleşmenin feshedilmesinin ardından, vatandaşlara ödedikleri taksit miktarlarının tümü faizsiz olarak iade edilir.

TOKİ Alt Gelir Grubu Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ tarafından oluşturulan alt gelir grubu için istenen şartlar, şunlardır:

• T.C. vatandaşı olmak ve daha önce vatandaşlıktan çıkmamış olması gerekir.
• Yapılan projenin bulunduğu il içinde ikamet ediyor olması şartı aranır. (en az 1 yıl)
• Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimler için Yapılan projenin bulunduğu il içinde en az 3 yıldır ikamet ediyor olmak şartı aranır)
• Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç başvuru yapan kişinin daha önce TOKİ’den konut almamış veya konut kredisi kullanmamış olması
• Başvuru yapan vatandaşın kendisine, eşine ve vekaletinin bulunduğu çocuklarının üstüne herhangi bir mal veya mülk bulunmaması gerekir ancak Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimler bu şarttan muaf tutulur.
• Kişilerin 25 yaşını doldurmuş olması gerekir. (kura tarihinden değil başvuru tarihinden önce)
• Eşi vefat eden kadın vatandaşlar için yaş şartı aranmaz (çocuğu varsa)
• Haneye giren toplam gelirin aylık 6.500 TL olması gerekir. ( İstanbul hariç tutulmuştur ve İstanbul için bu rakam 7.000 TL olarak belirlenmiştir.)
• TOKİ başvurusunu bir aile içinde yanlıca bir kişi yapabilir. Ailenin yalnızca tek ferdine ev hakkı verilir.
TOKİ, yoksul grubu için oluşturduğu projeler için, bu şartlara ek olarak kişilerin bu şartları sağlamalarını istemiştir:
• Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olunması gerekir.
• 3294 Sayılı Kanun kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan faydalananlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’na hiç sağlık primi ödememiş veya en fazla brüt asgari ücretin 1/3ünün si kadar sağlık primi ödemiş kişiler ve 2022 Sayılı Kanun kapsamında maaş alan kişiler faydalanabilir.

TOKİ’nin yoksul grubuna başvuru yapmış kişiler, eğer sahip olduğu durumları belgelerle kanıtlayamazlarsa TOKİ hakları iptal edilir.

Emlak365.com

SONRAKİ HABER