TOKİ Başvuruları Almayı Unuttu! 2021 TOKİ Sosyal Konut Projesi Ne Zaman Duyurulacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2020 yılında müjdelenen TOKİ sosyal konut projesine dair henüz resmi açıklama gelmedi. Peki sosyal konut projesi kapsamında başvurular ne zaman alınacak?

Toki 02.10.2021 - 16:23 02.10.2021 - 16:23 Mustafa KARAGÖZ

Sabit maaş alan ve alt gelir grubunda bulunan vatandaşların uygun taksitlerle ev alabilmeleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçmiş yıllarda bir adım atmış, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın idaresinde Sosyal Konut Projesini hayata geçirmişti. 

ÇEVRE BAKANLIĞI TOKİ BAŞKANLIĞI'NIN 2021 YILI SOSYAL KONUT PROJESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nca başlatılan proje kapsamında ilk yıl 50.000 kişi ikinci yıl ise 100.000 kişi ev sahibi oldu. 2020 yılı için ilan edilen sosyal konut projesinde, başvuru süreci Ocak ayında sona ermiş ve ilan edilen konut sayısının çok üzerinde başvuru yapılmıştı. 

2+1 ve 3+1 konutlardan oluşan projede alt gelir grubunda olanlar için özel başvuru şartlarıyla 2+1 daireler satıldı. 3+1 daireler ise daha esnek koşullar ile daha fazla taksit tutarıyla satılıyor. 

Alt gelir grubunda yer alan konutlardan almak isteyenlerden talep edilen başvuru şartlarının ilki gelir şartı. Kurum o dönem belli bir seviyenin üzerinde (5.500 TL) hane geliri olanlar başvuru yapamadı. Bunun dışında başvuru yapılacak konutun bulunduğu ilde yaşıyor olmak, 25 yaşından büyük olmak ve TOKİ'den daha önce ev almamış olmak gibi koşullar bulunuyor. 

TOKİ tarafından ilan edilen tüm koşulları sağlayan vatandaşların başvuruları kabul edildi. Başvuru aşamasının tamamlanmasının ardından ise TOKİ kura çekimi ile ev hakkı kazanan vatandaşları belirledi. Ardından ise konut ihale ve inşaat başlama süreçleri yaşandı. 

2021 KONUTLARI İÇİN BAŞVURULAR NE ZAMAN ALINACAK?

2021 yılı sosyal konut projesi için hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hemde Çevre Bakanı Kurum açıklamalarda bulunmuştu. 2021 yılı için de 100.000 kontenjan ayrıldığını ifade edilen açıklamalarda başvuruların yıl içinde alınacağı bildirilmişti. 

TOKİ başvuru işlemlerine ilişkin henüz resmi açıklamada bulunmadı. Emlak365.com olarak bizler TOKİ duyurusu geldiği anda hem başvuru işlemlerine dair detayları hemde diğer bilinmesi gerekenleri ile aktaracağız. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@