400 bin TL'ye yüzde 10 peşinat, 240 ay vadeyle alınacak TOKİ sosyal konut başvuruları ne zaman başlıyor?

400 bin TL'ye yüzde 10 peşinat, 240 ay vadeyle alınacak TOKİ sosyal konut başvuruları ne zaman başlıyor?
Konut fiyatlarının çok yükselmesinin ardından milyonlarca dar gelirli vatandaşın gözü TOKİ'ye çevrilmişti. Beklenen müjde ise duyuruldu 10.000 TL gelir şartıyla 400.000 TL'ye sıfır konut satılacak.

Emlak365.com - TOKİ Başkanlığı'nın merakla beklenen sosyal konut projeleri için bazı detaylar geldi. Kurumun dar gelirli vatandaşlar için hane gelir şartıyla başvuru alacağı konut projeleri için fiyatların ne boyutta olacağı basına yansıdı. Şartlarda kamuoyunda paylaşılırken başvuru tarihlerine ilişkin tahminlerde paylaşıldı. İşte ev almak isteyenler için o rakamlar.

TOKİ SOSYAL KONUT BAŞVURULARI NE ZAMAN ALINACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son kabine toplantısında TOKİ'ye 30 milyar liralık finansman sağlanacğaını açıkladı. Bu finansman ile özellikle konuta erişimi zor olan dar gelirli vatandaşların ev almaları sağlanacak. 81 şehirde geçerli olacak konut projeleri ile toplam 150.000 konut inşa edilmesi planlanıyor.

Her ilde olacak ve ilçelere de yayılacak olan TOKİ Projelerinden ev almak isteyenlere 240 ay vadeli ödeme planı sunulacak. Konutların ortalama satış fiyatlarının 400.000 TL bandında olması beklenirken vatandaşlar bu konutlar için yüzde 10 oranında peşinat ödemesi yapacaklar. Geri kalan tutar ise 20 yıla kadar vadelendirilebilecek.

Hane gelir şartıyla satılması beklenen sosyal konutlar için alt gelir grubu başvurularında 10.000 TL şartı aranacak. Bu şarta göre hane geliri 10.000 TL'nin altında olanlar konutlar için başvuru yapabilecekler. İstanbul'da bu rakam 11.500 TL olarak uygulanacak.

Konutlar için en merak edilen soru ise Sosyal Konutlar için başvuruların ne zaman başlayacağı. Henüz resmi açıklama olmazken genel beklenti Mayıs ayı içinde duyuruların yayımlanması Haziran ayı gibi de başvuruların başlaması. Çevre Bakanlığı'nın duyuruları takip edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TOKİ'ye 30 milyar liralık finansman verileceğini açıklamasının ardından sosyal konut projelerine ilişkin açıklamada bulundu. Evsiz vatandaşın kalmayacağını ifade eden Bakan Kurum sosyal medya hesabından "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her bir vatandaşımızı ev sahibi yapana kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu kapsamda TOKİ eliyle düşük fiyatlı ve uygun ödeme koşullarıyla üreteceğimiz sosyal konutları milletimize sunmaya kararlılıkla devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.

Emlak365.com olarak sosyal konut projeleri duyurulduğunda anında sizlerle paylaşacağız. Haberi ve TOKİ sosyal konut başvurularını kaçırmamak için Android ve IOS uygulamalarımızı indirebilirsiniz.