Kemal Kılıçdaroğlu: TOKİ'ye Borçlandırılan Vatandaşların Borçlarını Biz Ödeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu afet bölgelerinde TOKİ'den ev alanların borçlandırılması durumunda, borçların CHP'li belediyelerce ödeneceğini açıkladı.
Kemal Kılıçdaroğlu: TOKİ'ye Borçlandırılan Vatandaşların Borçlarını Biz Ödeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, üyükşehir Belediye Başkanları toplantısına katıldı. Muğla'da düzenlenen toplantı sonrası bir açıklamada bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, TOKİ'den ev alacak olan afetzede vatandaşların borçlarına destek olacaklarını açıkladı.

AFET BÖLGELERİNE VERİLECEK DESTEKLER

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu konuşmasının başında yangın bölgelerinde ki vatandaşları ziyaret ettiğinde kendilerine belediyeler için teşekkür ettiğini aktardı.

CHP'li belediyelerin gayretine değinen CHP Lideri Kılıçdaroğlu bundan sonraki dönemde atacakları adımlara değindi. Bu kapsamda vatandaşlara destek sağlanacağını aktaran Kılıçdaroğlu belediye başkanlarının taahhütlerini sıraladı.

"Telef olan hayvanlar varsa tümü karşılanacak. Yem ihtiyaçları vardı. Yem ihtiyaçları bugün dahil olmak üzere süratle karşılanıyor. Beyaz eşya ihtiyaçları varsa bunlar tespit ediliyor, bunlar da karşılanacak. Küçük-büyükbaş hayvan karşılanacak. Arı kovanları karşılanacak. Zeytin fidanı, keçiboynuzu fidanı talebi var. "

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU: TOKİ BORÇLANDIRIRSA 11 BELEDİYE İLE DESTEK OLACAĞIZ

Konuşmasının devamında afet bölgelerinde inşa edilecek TOKİ konutlarına değinen Kılıçdaroğlu, yeni evlerin borçlandırılarak yapılacağını söyledi. Kılıçdaroğlu bu noktada vatandaşların yanan evlerinin yeniden yapılması sürecinde bir miktar borçlandırılacağı yönünde bilgiler olduğunu söylereyerek bu borçların belediyelerce karşılanacağını ifade etti.

Belediyelerin desteğine dair Kemal Kılıçdaroğlu " İster TOKİ, ister AFAD, vatandaşı herhangi bir şekilde borçlandırdığında; örneğin yanan veya yıkılan bir binasını yeniden yaptığında 20 yıllık bir taksit süresi içinde paranın belirli bir miktarını geri istediğinde, biz 11 Büyükşehir Belediyesi olarak, belediye başkanlarımız; vatandaşa yüklenen bu borcun tamamını belediye başkanlarımız karşılayacak." ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasının sonunda hiçbir vatandaşın elini cebine atmayacağını söyleyerek bunuhükümet yaparsa mutlu oluruz yapmazsa biz yapacağız dedi.