TOKİ 400 bin TL'ye konut satışı yapıyor! Başvurular alınmaya başladı

TOKİ 400 bin TL'ye konut satışı yapıyor! Başvurular alınmaya başladı
Dar gelirli vatandaşların konut sahibi olabilmesi için TOKİ tarafından yapılan son duyuru ile birlikte 400 bin TL ile 500 bin TL arasında değişmek üzere konut satışlarının yapıldığı öğrenildi.

Haziran ayı içerisinde TOKİ tarafından yapılan duyuru ile birlikte Temmuz ayında geçerli olmak 400 bin TL ile 500 TL arasında olmak üzere konut satışlarının yapılacağı ifade edildi. Başvuruların TOKİ üzerinden alınmaya başlanacağı öğrenildi.

400 BİN TL'YE TOKİ KONUTU SATILACAK!

Dar gelirli vatandaşların da konut sahibi olabilmesi için TOKİ tarafından yapılan son duyuru ile birlikte 65 metrekarelik evin fiyatı 481 bin TL olmak üzere satışa çıkarıldığı duyuruldu. Çorum ili için satışa çıkarılacak olan bu konutlar için toplamda 23 ev satışa çıktığı ifade edildi. 400 bin TL ile 480 bin TL arasında değişen bu fiyatlardan konut sahibi olabileceği öğrenildi.

toki-1611556.jpg

BAŞVURU ŞARTLARI BELLİ OLDU!

TOKİ tarafından vatandaşlara verilecek olan bu konutlara ilişkin yapılan açıklamalara göre kişilerin sağlaması gereken bazı şartlar olduğu ifade edildi. Şartlar ise şu şekilde yapıldı;

• T.C. vatandaşı olması,
• Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),
• Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),
• Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
• Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),
• Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 14.000 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 14.000 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 16.000 TL olarak uygulanmaktadır.)
• Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması gerekmektedir.

Kişilerin TOKİ'nin resmi internet adresinden verilen başvuru ekranı üzerinden başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.