TOKİ'nin Arnavutluk'ta İnşa Ettiği 522 Konut Hak Sahiplerine Teslim Edildi

Türkiye'nin Arnavutluk'taki depremzedeler için inşa ettiği konutlar düzenlenen tören ile sahiplerine teslim edildi.

Toki 29.12.2021 - 11:21 29.12.2021 - 11:22 Büşra Uluşen

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Arnavutluk'un Kaç şehrinde depremzedeler için inşa edilen konutlar hak sahiplerine teslim edildi. 

TOKİ'nin yaptığı konutların teslim törenine Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, Arnavutluk hükümet yetkilileri ile ev sahipleri katıldı. 

Başbakan Rama törende yaptığı konuşmada, projenin depremzede vatandaşlar için yeniden yapılanmanın en anlamlı örneği olduğunu dile getirdi. Arnavut hükümetinin finansmanlarıyla diğer bölgelerde de deprem konutlarının inşa edildiğinden bahseden Rama, Laç'taki projenin, Arnavutluk'un dost ülkesi olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sayesinde tamamlandığının altını çizdi.

Rama Erdoğan hakkında, '' O burada doğmuş gibi, burada büyümüş gibi dostluk ve dayanışmanın gücünü hemen sundu'' dedi. 

'' Balkanlar'daki Ülkelerin Yanında Olmayı Sürdüreceğiz ''

Tiran Büyükelçisi Yörük, Türkiye Arnavutluk arasındaki ilişkilerin stratejik ortaklık seviyesinde olduğunu söyleyerek, bu ortaklığın gücünü insani bağlar ve köklü tarihlerinden aldıklarını belirtti. 

Yörük, büyük bir ortaklıktan doğan sonucu kutlamak için Laç'ta toplandıklarını dile getirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatlarıyla 2019 Kasım depremi sırasında tüm imkanların Arnavutluk halkı için seferber edildiğini söyledi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uluslararası camia ve İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından Arnavutluk'a yardımcı olunmasına liderlik ettiğinin altını çizdi. 

toki arnavutluk

Arnavutluk Halkının Yardımına İlk Koşan Türkiye Oldu

Yörük, Kasım 2019'da yaşanan deprem felaketinde Türkiye'in Arnavutluk'un yardımına koşan ilk ülke olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin her ihtiyaç duyulduğunda Arnavutluk halkının yanında olacağına ve yardım elini uzatmaya devam edeceğinin sözünü verdi. 

Kurbin Belediye Başkanı Majlinda Cara, ülkenin en güzel mahallelerinden olan mahallenin Türk dostları ile yaptıkları iş birliğinin bir simgesi olduğunu söyledi.

toki arnavutluk

TOKİ 522 Konut İnşa Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk'ta Kasım 2019'da yaşanan deprem felaketinin ardından depremzedelere 500 konut inşası için talimat vermişti. Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Arnavutluk Yeniden İnşa Devlet Bakanlığı arasında afet sonrası konut yapım alanında iş birliği protokolü imzalanmıştı.

TOKİ'nin gerçekleştirdiği proje kapsamında 522 konut, ticari ünite ve otopark inşa edildi. Konutlar için 20 Aralık 2020 tariinde temel atma töreni düzenlenmiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da törene video konferans ile katılım sağlamıştı. 

Arnavutluk'ta yaşanan depremde 51 kişi yşamını yitirmiş, bine yakın kişi de yaralanmıştı. 17 bin kişinin evsiz kalmasına neden olan depremin etkileri uzun süre atılamamıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@