TOKİ'nin Denizli'de Başladığı İnşaatta Bloklar Kaydı İddiası

TOKİ'nin Denizli'de başlattığı projesinde bazı binalarda bloklarda kayma tespit edildi. İddialara göre zemin için uygunsuz raporu verildiği halde inşaata başlanmış.

Toki 01.09.2021 - 16:33 01.09.2021 - 16:33 Mustafa KARAGÖZ

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Denizli'nin Merkezefendi İlçesi Gümüşler Mahallesinde inşaata başladı. Karaköy Konutları olarak başlanan projede bazı sorunlar olduğu iddia edilirken İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk açıklamalarda bulundu. Sözcü'de yer alan haberde ayrıca kaba inşası tamamlanmış en az 5 bloğun kötü zemin nedeniyle kayma sorunu yaşadığı öne sürüldü. 

TOKİ BLOKLARINDA KAYMA OLDU İDDİASI

Proje kapsamında vatandaşlara 2020 yılının Nisan ayında evlerinin teslim edileceği bildirildi. İlan edilen tarihle 1108 adet konut hak sahiplerine verildi. Ancak aynı projede yer alan ikinci etap çalışmalarında ise konutlar aynı dönem içinde teslim edilme taahhüdüne rağmen vatandaşa teslim edilemedi. Konutların teslimi tam 16 ay gecikti.

Haberde inşa edilen 6 katlı binaların zemininde sorun olduğunun öğrenildiği ifade edildi. 600 konutun bulunduğu 5 bloktan oluşan alanda zeminin dayanıksız olduğu bu nedenle güçlendirilmesi gerektiği ortaya çıktı.

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk projede gerçekleştirdiği inceleme sonunda bir açıklamada bulunarak “Kararsız bir zemine sahip. Bu nedenle yüklenici firma zemini durağan hale getirmeye çalışıyor. Kaba inşaatı tamamlanan yapıların zeminlerine beton enjekte edilerek zemin dayanıklı hale getirilmeye, kaymalar önlenmeye çalışılıyor” dedi.

Öztürk konut alanı olan bölghenin imar durumuna dair bilgi vererek daha önceden hazırlanan raporda bölgenin konut için uygunsuz olduğunu tespit edildiğini söyledi. Bu alana binalar dikildiğini ifade eden Öztürk bu durumun büyük risk olduğunu ifade etti.

Konutların teslim edilmesi durumunda da sorun olabileceğini söyleyen İYİ Partili Milletvekili Öztürk Bir depremde yada yoğun bir yağış aldığında zeminin kayma ihtimali var. Burada yaşayacak vatandaşlar büyük risk altında. Konutların gecikme nedeni yapılan beton enjeksiyon çalışmalarıdır” dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@