Toplu Taşımada Maske Zorunluluğu İçin Yeni Karar! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Duyurdu!

Toplu taşımada uygulanan maske takma zorunluluğu ile alakalı yeni gelişmeyi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu. Toplu taşımada maske zorunluluğu kalktı mı?

Gündem 29.05.2022 - 21:24 29.05.2022 - 21:24 Engin Uzunoğlu

Salgın nedeniyle bir süredir hayatımızda olan maske zorunlulukları açısından bir yeni karar daha resmen duyuruldu. Pandemi sürecinde çok sayıda toplu alan için maske zorunluluğu getirilmiş ve uygulamaya başlanmıştı. Vatandaşları oldukça usandıran maske zorunluluğu çoğu alanda son bulmuş ama toplu taşıma ile hastanede maske zorunluluğuna devam etme kararı alınmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maske zorunluluğuna dair kararı açıklarken günlük vaka sayılarının üst üste 3 gün boyunca 1.000 rakamının altında kalması ile toplu taşımada uygulanan maske zorunluluğunun da kaldırılacağını duyurmuştu. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük vaka sayıları son 3 gündür 1.000 rakamının altında kaldı. Maske zorunluluğuna dair yeni müjdeyi ise yine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından bir açıklama yapılarak toplu taşımada maske zorunluluğunun kaldırıldığı resmen ilan edildi. Konuya dair Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka sayıları arka arkaya üç gün boyunca 1.000’in altında gerçekleşti. Toplu taşımada artık istersek maskeleri çıkarabiliriz. Yol maskesiz daha kısa!” açıklamasını yaptı.

HASTANELERDE MASKE ZORUNLULUĞU KALKTI MI?

Bilim Kurulu tarafından hastanelerde maske zorunluluğuna devam edilmesi yönünde karar alınmıştı. Son gelişmelerle beraber bu konuda herhangi bir değişiklik yaşanmadı. Hastanelerde yine insanların maske takmaları zorunlu olmaya devam edecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklamada bulunarak, “Hastaneler hariç olmak üzere maske mecburi olmaktan çıktı.” dedi. Hastanelere dair verilecek olan maske kararının Bilim Kurulu’nda alınması bekleniyor. 

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vatandaşlara yine de maske uyarısında bulundu. Vatandaşların salgın döneminde edindikleri tecrübeyi hatırlatan Fahrettin Koca, “Zorunlu değil ama başta toplu taşıma araçları olmak üzere kalabalık kapalı alanlar için maskelerimizi yanımızda bulundurabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@