Türkiye 2022'de Uçuşa Geçiyor! Havalimanı Sayısı 61'e Çıkacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'de 2022 yılında 5 havalimanı daha yapılarak, toplam sayının 56'dan 61'e çıkacağını duyurdu.

Türkiye 2022'de Uçuşa Geçiyor! Havalimanı Sayısı 61'e Çıkacak!

Ulaştırtma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin şu anda 56 havalimanına sahip olduğunu ve yoğun bir şekilde işletildiğini belirterek, gelecek yıl 5 havalimanı daha yaparak havalimanı sayısını 61'e çıkaracaklarını açıkladı.

Karaismailoğlı, Platin Global 100 Ödülleri 2021 yaptığı konuşmasında, ulaşım ve altyapı projelerinin ülke ekonomisinin yanında istihdam, ticaret, turizm, tarım ve diğer alanlara sağladığı katkıları vurguladı.

Son 19 yılda ulaşım, altyapı ve haberleşme sektörlerinde büyük bir değişim yaşandığını söyleyen Karaismailoğlu, bu dönemde birçok proje yatırımlarının hayata geçirildiğini ifade etti.

Bakanlık bünyesinde son 19 yılda 1 trilyon 150 milyar liralık ulaştırma ve altyapı yatırımı yapıldığı söyleyen Karaismailoğlu, bu yatırımların yüzde 80'ini devlet bütçesinden karşıladıklarını bildirdi.

''Hava Yolu Halkın Yolu''

Ak Parti hükümetleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde hava yolunun halkın yolu olduğunu aktaran Karaismailoğlu, hem yol ve otoyollarda yapılan iyileştirmelerin hem de demiryollarının yeniden elden geçirilmesi sayesinde ülkemizin hızlı ve güvenli tren konforuyla tanıştığını ifade eden Karaismailoğlu, 4 bin kilometrelik hızlı tren projelerinin de yakın süreçte işleme alınacağını ifade etti.

bakan adil k.

''Havayolu Sayısını 61'e Çıkaracağız''

Havalimanına yatırımlarına ilişkin de konuşan Karaismailoğlu, şu anda 56 havalimanının yoğun bir şekilde işletildiğini kaydederek, 2022 yılında 5 havalimanı daha yaparak sayıyı 61'e çıkaracaklarını duyurdu.

İstanbul Havalimanı'nda 200 Bin Kişiye İstihdam Sağlandı

Karaismailoğlu, ekonomik değeri sıfır olan bir alanı İstanbul Havalimanı'nı inşa ederek ekonomiye kazandırdıklarını ve bu kazanım ile şu an yaklaşık 200 bin kişinin istihdam edildiğini bildirdi.

Devletin kasasından para çıkmadan böyleine büyük bir yapıyı ülke ekonomisine kazandırılmasıyla, işletme süresin boyunca 22 milyar avroluk kira geliri sağlanacağı açıklamalarında bulundu. Ayrıca İstanbul Havalimanı'nda garanti edilen yolcu sayısının geçtiği 2019 yılında 22 milyon avroluk devlete ekstra gelir sağlandığının altını çizdi.

adil-karaismailoglu-turki-821_2-41

Havalimanlarına yapılan yatırımlar ile hem iç hatlar hem de dış hatlar yolcularında büyük bir artış yaşanması bekleniyor. Havalimanı sayısının fazlalaşması ülkedeki ulaşımı kolaylaştırmasının yanı sıra Türkiye'nin bir marka olma açısından da önem arz ediyor.

Havalimanı sayısı 2022 yılında yapılması planlanan 5 havalimanı ile 61'e çıkacak. Bu da yurt içi ve yurt dışı yolcu trafiğini artırarak ekonomiye büyük katkılar sağlayacak.

SONRAKİ HABER