Türkiye Maarif Vakfı nedir, kime ait? Türkiye Maarif Vakfı hangi Bakanlığa bağlı?

Amaçlarını geliştirmek için bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Maarif Vakfı'na 1,87 milyar TL kaynak aktarma kararından sonra vatandaşlar Maarif vakfı nedir, kimdir araştırmaya başladı.

Gündem 26.05.2022 - 17:37 26.05.2022 - 17:37 Umut Köse

Türkiye'de yeni güne başlarken Resmi Gazete'de yayımlanan Maarif Vakfı'na kaynak aktarılması kararı sonrasında vatandaşlar araştırma yapmaya başladı. Türkiye Cumhuriyeti'nin Maarif Vakfı'na amaçlarını geliştirebilmesi adına 1,87 milyar Türk Lirası ktarım sağlayabileceği gelişmesi gündemde yayıldı. Son günlerde vakıflara aktarılan paralar hakkında Kemal Kılıçdaroğlu açıklama yaparken yaşanan bu gelişmeler sonrasında ise vatandaşlar 'Maarif vakfı kimin, Maarif Vakfı nedir, Maarif vakfı hangi bakanlığa bağlı' araştırmaları yapmaya başladı. İşte tüm merak edilenler..

Bugün (26 Mayıs 2022 Perşembe) Resmi Gazete'de yayımlanan dilekçe doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Maarif Vakfı'na 1,87 milyar Türk Lirası'na kadar kaynak aktarılabilmesi kararnamesi çıktı. Yaşanılan bu gelişmeler sonrasında ise vatandaşlar merakını internette gidermeye başladı.

maarif-vakfi-emlak365

Kaynak aktarımına dair tüm detaylar ve gelişmeler Cumhurbaşkanı kararı ile 1 Ocak'tan itibari ile geçerli olacak şekilde Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayımlanan karar sonrasında ise yürürlüğe girildiği öğrenildi. Kararın amacı için ise Resmi Gazete'de şu ifadelere yer verildi.

maarif-vakfi-resmi-gazete

"yurt dışında örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek amacıyla okul, eğitim kurumu ve yurt gibi tesisler açmak, yurt içi de dahil olmak üzere bu kurumlarda görev alacak eğitmenler yetiştirmek, tüm eğitim süreçlerinde burs sağlamak, ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla kurulan Türkiye Maarif Vakfı'na kaynak aktarılması" 

MAARİF VAKFI NEDİR?

Sabah saatlerinden itibaren gündemde yer alan Türkiye Maarif Vakfı, yurt dışında örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek adına okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar devam eden süreçte burslar vermek, okullar açmak, eğitim kurumları ve yurtlar gibi tesisler açmak,yurt içi de dahil olmak üzere bu kuramlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve AR-GE çalışmaları yapmak, yayınlar yapmak ve metotlar geliştirmek ve faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti'nde 6721 Sayılı Kanun ile kurulan vakıftır.

MAARİF VAKFI YÖNETİM KURULU LİSTESİ

Gündemde yer alan gelişmeler doğrultusunda Maarif vakfı yönetim kurulu listesi ise şu şekildedir..

  • Vakfın Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün 
  • Başkan vekilli Osman Nuri Kabaktepe
  • Mütevvelli heyetinde ise Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Ahmet Emre Bilgili, Prof. Dr. Aşkın Asan, Selim Cerrah, Doç.Dr. Cahit Bağcı, Zekeriya Akçam, Dr. Mustafa Göksu, Dr. Hasan Taşçı, Prof. Dr. Cihad Demirli, Mahmut Özer yer almaktadır.

MAARİF VAKFI HANGİ BAKANLIĞA BAĞLIDIR?

Türkiye Maarif Vakfı resmi internet sitesinden elde edilen bilgilere göre Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlıdır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@