Türkiye Rusya'ya Yaptırım Uygulayacak Mı? Mevlüt Çavuşoğlu Açıkladı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAvuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'ya yaptırım uygulayıp uygulamayacağı yönündeki sorulara yanıt verdi. Çavuşoğlu, savaştan hem Türkiye'nin hem de şirketlerin etkilendiğini söyledi.

Gündem 14.04.2022 - 14:47 14.04.2022 - 14:47 Büşra Uluşen

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAvuş, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline karşı değerlendirmelerde bulundu. Bir süredir tartışılan yaptırım konusuna açıklık getiren Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlara katılıp katılmayacağı yönündeki sorulara yanıt verdi. 

BM YAPTIRIMLARI GEÇERLİ OLACAK

Rusya - Ukrayna savaşı konusunda Türkiye'nin her zaman ilkeli bir politika izlediğinin altını çizen Çavuşoğlu, uluslararası hukuka uygun hareket edildiğini belirtti. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarını doğru bulmadıklarını ve kimse bu duruma savaş demezken Montrö Sözleşmesi'ne uyduklarını söyledi. Yaptırım konusuna gelindiğinde, BM yaptırım uyguluyorsa buna uyulacağını, yaptırımlara karşı bazı ülkelerin uyum sağladığını bazılarının ise uymadığını belirtti. 

İki tarafa karşı da arabuluculuk görevi üstlenildiğini ancak bu yaptırımlara katılmanın gerçekçi olmadığını kabul edenler olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, yaptırımların hem ülkemizi hem de şirketlerimizi etkilediğini, bu nedenle ilkeli ve dengeli tutumu sürdüreceklerini belirtti. 

MÜZAKERELERİ BOZAN BUÇA OLDU

Rusya ve Ukrayna arasında süren müzakereleri yorumlayan Çavuşoğlu, İstanbul'daki toplantının en anlamlı ve en çok ilerleme görülen müzakere olduğunu, sahada da bazı olumlu adımların yaşandığını söyledi. Ancak Buça'da yaşananların müzakerenin seyrini olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Bakan, savaşın uzaması halinde ateşkesi sağlamanın çok daha zorlaşacağını bu sebeple Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderler düzeyindeki temaslarının devam edeceğini aktardı. 

Çavuşoğlu, hem Rusya hem de Ukrayna ile görüşmeleri sürdürdüklerini, Ukrayna'nın garantörlerden beklentileri konusunda da adı geçen ülkelerle görüşme sağladıklarını belirterek '' Tıkanan yerlerde kolaylaştırıcıyız, Türkiye olarak bir çözüm için çaba sarf ediyoruz '' dedi. 

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy'nin İstanbul'da masaya oturacakları iddia edilmişti. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@