Türkiye'de 753 Yerleşim Yerinde 6 Haziran'da Seçim Yapılacak

Türkiye'nin farklı illerinde 6 Haziran'da seçim yapılacak. Toplam 753 yerde yapoılacak seçimlerle mahalle ve köy muhtarları, ihtiyar heyetleri, belediye başkanı ve belediye meclis üyesi seçilecek. Türkiye'nin 6 Haziran 2021 seçim takvimi...

Türkiye'de 753 Yerleşim Yerinde 6 Haziran'da Seçim Yapılacak

Türkiye'de seçimler görev başına getirilen kamu görevlileri olan muhtarlar, ihtiyar heyetleri, belediye başkanları, meclis üyeleri için bazı yerleşim yerlerinde yeniden sandık kurulacak. Çeşitli nedenlerle görevleri boşalan bu makamlara getirilecek yeni isimler seçimle belirlenecek. Seçim yapılacak olan en önemli merkez ise Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı olan Güney beldesi olacak. Güney beldesi bir süre önce köy statüsünden belde statüsünde geçirilmişi. Şimdi burada yapılacak seçimle belediye başkanlığı ve nelediye meclis üyeliği belirlenecek.

6 HAZİRAN'DA 753 YERLEŞİM YERİNDE SEÇİME GİDİLİYOR

Yüksek Seçim kurulu (YSK) tarafından verilen bilgilere göre Türkiye genelinde 752 mahalle ve köyde 6 Haziran 2021 Pazar günü seçim yapılacak. Ölüm ve bunun gibi nedenlerden dolayı boşalan muhtarlık ve ihtiyar heyeti makamlarına yeni isimler seçilecek. Bu yerleşim yerlerinde vatandaşlar 6 Haziran'da sandığa giderek oy kullanacaklar.

SİYASİ PARTİLER MİTİNG PEŞİNDE

Afyonkarahisar'ın Güney beldesinde de belediye başkanlığı seçimleri olacak. Siyasi partiler şimdiden bu beldeye adeta kamp kurdular. Ancak koronavirüs salgını dolayısı ile siyasi partilere sınırlı izinler veriliyor. AK Parti'nin Güney beldesinde bir miting yapma hazırlığı olduğu bilinirken diğer partilerin de bu yönde hazırlık yaptıklarına dair bilgiler geldi.

HANGİ PARTİLERİN SEÇİME KATILABİLECEKLERİ BELLİ OLDU

6 Haziran'da yapılacak olan seçimlere hangi siyasi partilerin katılabileceği geçtiğimiz aylarda YSK tarafından açıklanmıştı. Yeni kurulan DEVA Partisi ile Gelecek Partisi de bu seçimlere katılabilecekler. Bu hafta içerisinde Muharrem İnce tarafından kurulan Memleket Partisi ise 6 haziran seçimlerine katılamayacak. Memleket Partisi'nin seçimlere katılma hakkı elde edebilmesi için 41 ilde teşkilat kurması ve büyük kongresini yapması gerekiyor. Henüz bu şekilde girişimi olmayan Memleket Partisi'nin bu süreci en iyi ihtimalle 1 yılda tamamlaması bekleniyor.

SONRAKİ HABER