Türkiye'de Milyonlarca Kişide Var! Yaşa, Şarta Bakmadan Emekli Ediyor

SGK malulen emeklilik hakkında vatandaşlara çok önemli haklar sağlıyor. SGK malulen emeklilikte sağlık sorunu varsa yaşa bakmadan doğrudan emekli eder.

Gündem 20.10.2021 - 17:34 20.10.2021 - 17:35 Mustafa KARAGÖZ

Sosyal Güvenlik Kurumu malulen emeklilik düzenlemesinde en önemli unsur sağlık şartıdır. Vatandaşların sağlıkları bozulmuşsa ve artık çalışmakta zorlanacakları seviyeye gelmişlerse hiç yaşa bakmadan doğrudan emeklilik hakkı elde ederler. 

SGK'nın sağladığı malulen emeklilik hakkında bilinmesi gereken çok önemli bazı detaylar var. Birincisi hastalığın başlangıç tarihi, ikinci prim, üççüncü sigortalılık gün şartı. 

SGK'DAN MALULEN EMEKLİLİK HAKKINDA TARİHE DİKKAT

Sosyal Güvenlik Kurumu malulen emeklilikte ilk hastalığın çıktığı tarihe bakar. Eğer çalışanın malulen emeklilik istediği sağlık sorunu sigortalı işe girişten sonra oluşmuşsa başvuru onaylanır. Ancak hastalık işe girmeden önce de varsa malulen emeklilik başvurusu onaylanmaz. Malulen emeklilik için çalışanın SGK girişinden sonra hastalığa yakalanmış olması şartı aranır. 

Malulen emeklilik için çalışanların en az 1800 gün prim ödemesi yapmış olması bir diğer başvuru koşulu olarak öne çıkar. 

SGK çalışanların malulen emekli olmaları için en az 10 yıllık sigortaları olmaları gerekir. 

ŞEKER HASTASI MALULEN EMEKLİ EDER Mİ?

Türkiye'de yüz binlerce çalışanda şeker hastalığı var. Malulen emeklilik için şeker hastalığının yüzde 60 oranında iş gücü kaybına neden olması durumunda erken emeklilik sağlar. 

Hastalıkların malulen emekli edebilmesi için çalışanların iş gücü kaybının yüzde 60 olması gerek. Bir hastalık yüzde 60 oranına iş kaybına neden olursa çalışanlar malulen emeklilik başvuru yapabilirler. 

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURU SÜRECİ

Malulen emekli olmak isteyenler SGK'ya başvuruda bulunurlar. İl SGK Müdürlüklerine yapılan başvurular sonrasında sağlık raporu alınması için hastaneye yönlendirilir. Hastaneden çalışanın hastalıkları nedeniyle yüzde 60 iş gücü kaybı yaşadığı tespit edilirse emeklilik hakkı sağlanır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@