Türkiye'den KKTC'ye Deniz Otobüsü Seferleri HADO ile Resmen Başladı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'ın Hatay Deniz Otobüsü Sinan Paşa Gemisi KKTC'ye ilk seferine çıktı. Böylece KTTc'ye deniz otobüsü seferleri de başlamış oldu.

Gündem 20.05.2022 - 14:27 20.05.2022 - 14:27 Gülşah Konuk Akın

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'ın milli proje olarak adlandırdığı Hatay Deniz Otobüsü (HADO) Sinan Paşa Gemisi ilk seferine çıktı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Hatay Arsuz'dan hareket eden gemi Girne'ye doğru yola çıktı. 

Türkiye'de belediye tarafından yapılan ilk uluslararası deniz taşımacılığı, HADO ile resmen başlamış oldu. İlk seferde deniz otobüsünde Kıbrıs gazileri, Kıbrıs'ta okuyan öğrenciler ve onların aileleri ile çok sayıda konuk yer aldı. HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde seyahat başlamadan evvel açıklamalarda bulundu. 

Gemide yer alan gazilere özel bir ilgi gösteren Savaş, vatandaşların 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı. İlk seferin anlamlı bir günde yapılacağına dikkat çeken Savaş: “Bugün 19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıktığı gün. Bizde bugün Kıbrıs Gazilerimiz, Milletvekillerimiz ve her yaştan misafirimiz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne kardeşlerimizin yanına gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

kktc-deniz-otobüsü

Türkiye ile KKTC arasında iletişim ve kardeşliğin pekişmesi için HADO seferlerinin önemli olduğuna dikkat çeken Savaş: “Kıbrıs'taki kardeşlerimize yanlarında olduğumuzu hissettirmek ve bundan sonra fiziken daha fazla görüşebilmek adına Kıbrıs ve Hatay arasında düzenlediğimiz deniz otobüs seferleri her iki ülkemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kıbrıs Gazileri, 48 yıl önce barışı götürdükleri adaya HADO ile gezmeye gittiler ve bundan memnun olduklarını dile getirdiler. İş adamları, projenin Hatay'da turizmin gelişmesine katkı sağlayacağını, KKTC ile bağların güçleneceğini söylediler. HADO, 19 Mayıs 2022 Perşembe günü Sahil Güvenlik ve gümrük hücum botları ile alkışlar eşliğinde Kıbrıs'a doğru yola çıktı. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@