TÜSİAD başkanı Orhan Turan kimdir, ne dedi? Erdoğan neden tepki gösterdi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında TÜSİAD başkanına ağır sözler söyledi. Bunun ardından TÜSİAD başkanı kimdir, ne dedi merak konusu oldu.

Gündem 15.06.2022 - 14:59 15.06.2022 - 15:00 Büşra Uluşen

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulunurken konu TÜSİAD başkanı Orhan Turan'ın söylemlerine geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜSİAD başkanı Orhan Turan'ın derneğin Yüksek İstişare Kurulu toplantısında Türkiye ekonomisi ve siyasetine ilişkin yaptığı açıklamaları eleştirerek, ağır sözler sarf etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu tepkisi ardından TÜSİAD başkanı kimdir, ne dedi, Erdoğan neden kızdı gibi sorulara yanıt arıyorlar.

TÜSİAD Başkanı ne dedi, neden gündem oldu?

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) başkanı Orhan Turan, YİK toplantısında, rekabetçi kur ve cari fazla politikalarının günümüze uygun olmadığını ve istenilen sonucu vermediğini belirterek, Türkiye'nin enflasyona karşı ters bir politika izlediğini söylemişti. Turan, TÜFE'nin yani enflasyonun üç haneye yükseleceğini, Türkiye'nin fakirleşerek büyüdüğünü belirterek ekonomide geleneksel politikalara dönülmesi gerektiğini ifade etmişti. 

Turan'ın bu sözleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert tepkisine neden oldu. Erdoğan, '' Ey TÜSİAD'ın başına gelen beyefendi. Dış politikada sen bize ders veremezsin. Sen daha çıraksın, kalfa dahi olamadın. Ne oldu ki bu iktidara ders vermeye kalkıyorsun. Sen önce haddini bil. Bunlar akıllarını başlarına almadıkları sürece iktidarın kapısından içeri giremezler '' dedi.

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan kimdir?

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği TÜSİAD başkanı Orhan Turan, 1981 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun olmuş, Marmara Üniversitesi'nde İşletme Yüksek lisansını tamamlamıştır. 

İş hayatı süresince sivil toplum örgütlerinde görev alan Turan, Isı, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği'nin (İZODER) kurulmasında rol almıştır. 2007 - 2011 yılları arasındaki dönemde İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin de İMSAD Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır. 

TÜSİAD üyeliğine 18 yıldır devam eden Turan, 29 Mart 2022 tarihinde düzenlenen TÜSİAD Genel Kurulu sonrasında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiştir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@