Vaka Sayıları Yüksek! Bu Şehirlerde Normalleşme Hemen Başlamayacak

Vaka sayılarına ilişkin veriler Sağlık Bakanlığı tarafından günlük açıklanmaya devam ediyor.

Vaka Sayıları Yüksek! Bu Şehirlerde Normalleşme Hemen Başlamayacak

Vaka sayılarına ilişkin veriler Sağlık Bakanlığı tarafından günlük açıklanmaya devam ediyor. Son dönemlerde bazı şehirler vaka sayılarının azaltılması adına büyük gayret gösterirken bazı şehirlerde ise durum tam tersi durumda. Vaka sayılarının arttığı bu şehirlerde ise tedbirlerin devam etmesi bekleniyor.

VAKA SAYILARI AZALMIYOR AKSİNE ARTIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan normalleşme süreci için tarihi açıkladılar. İlk detayların da açıklandığı normalleşme sürecine dair 1 Mart tarihi işaret edildi. 1 Mart tarihinde şehirlerin vaka sayılarına bakılacak. Vaka oranları az olanlar, riskin az olduğu şehirlerde yasaklar kaldırılacak. Ancak vaka sayılarının yüksek olduğu şehirlerde ise tedbirler devam edecek gerekirse artırılacak. Bu kapsamda şubat ayının son haftasına göre bazı şehirler kritik seviyede bulunuyor. Bu şehirlerin 1 Mart tarihinde normalleşme sürecinde yer almaması ve yasakların bir süre daha uygulanması bekleniyor.

İlleri risk grubu sıralamalarına göre alınacak kararlarda; 100 binde 10’un altındaki iller 'düşük riskli' şehirler olarak tanımlanacak. Bu şehirlerde yasaklar kaldırılacak. Bunun dışına vaka sayıları 11-35 arası olan şehirler ise 'orta riskli sınıfında yer alacak. 36-100 arası 'yüksek riskli', 100’ün üstündeki iller ise 'çok yüksek riskli' sayılacak. En düşük risk grubunda olan iller mavi, en yüksek risk grubunda olan şehirler ise kırmızı ile gösterilecek.

Normalleşecek 4 Şehir; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dün açıkladığı 7 günlük vaka sayılarına bakıldığında "düşük riskli" kategorisinde şimdilik 4 il bulunuyor. Bunlar 100 binde 3,21 ile Hakkari, 3,91 ile Şırnak, 8,51 ile Muş ve 8,71 ile Batman.

Yasakların Uygulanacağı Şehirler

Normalleşmenin yanı sıra yasakların uygulanması beklenen şehirler arasında 12 il bulunuyor. Bu iller ve bu illerin son vaka oranları şu şekilde;

Ordu 228,40; Giresun 217,51; Samsun 202,94; Trabzon 207,54; Rize 200,08; Tokat 149,20; Osmaniye 134,90; Adıyaman 120,64; Aksaray 108,27; Karaman 105,92; Sakarya 103, 01; Konya 101,95.

EK TEDBİRLER GETİRİLEBİLECEK

Vatandaşlar 1 Mart tarihinde normalleşme beklerken yüksek risk grubunda olanlar için ek tedbirler uygulanabilecek. Bu illerde valilikler alacakları kararlar ile daha sıkı tedbirler uygulayarak salgının yayılmasının önüne geçmeye çalışacak. Tedbirler 14 gün geçerli olacak ve 14 gün sonra yeni değerlendirme yapılacak. Ayrıca bu süreçte ilçelere göre karar verilmeyecek alınan karar tüm il geneli için geçerli olacak.

SONRAKİ HABER