Yağışlar Karadeniz'in Dışına Çıkıyor! Meteorolojiden İl İl Uyarı Haritası

Meteoroloji tarafından yayımlanan son hava tahmin raporunda sağanak kuvvetli yağmur beklenen şehirlerin sayısı arttı. Ayrıca Karadeniz değil yağışların diğer bölgelerde de etkili olacağı bekleniyor.

Yağışlar Karadeniz'in Dışına Çıkıyor! Meteorolojiden İl İl Uyarı Haritası

Meteoroloji Genel Müdürlüğü haftasonu öncesinde yayımladığı son hava tahmin raporunda yurt geneli için beklentileri açıkladı. Ülkenin önemli bölümünde bulutlu ve çok bulutlu bir havanın hakim olması beklenirken özellikle Karadeniz kesimlerinde çok kuvvetli yağışlar olacağı tahmin ediliyor. Yağış açıklanan şehirlerde yaşayan vatandaşlara ise sel, su baskını ve heyelan riskine karşı tedbirli olmaları gerektiği uyarıları yapılıyor.

YAĞIŞLARIN ETKİ ALANI ARTIYOR

Ülke genelinde hava sıcaklıklarının ne derecede olacağına ilişkin yayımlanan son tahmin raporunda, Türkiye'nin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu olacağı tahmin edildi. Yağışların etkisinin Karadeniz Bölgesinin dışına çıkacağını bildiren kurum raporunda İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile K. Maraş çevreleri ile Van'ın doğu kesimlerinde sağanak yağış beklendiğini bildirdi.

Bu bölgelerin dışında kalan şehirlerde ise havanın açık ve sıcaklıklarının mevsim normallerinde olması beklendiği kaydedildi.

Kuvvetli yağış uyarısı yapılan şehirlere dair açıklamada ise; Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda kuvvetli, Rize, Ordu, Giresun, Trabzon ile kuzey kesimleri başta olmak üzere Artvin çevrelerinde yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli yağmur olacağı bilgisi verildi.

hava-raporu

VATANDAŞLARA UYARI YAPILDI

Kuvvetli yağış olan şehirlerde yaşayan vatandaşlar için yapılan uyarılarda Meteoroloji Genel Müdürlüğü yer yer aşırı yağışların beklendiğini ve yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini ilan etti.

SONRAKİ HABER