Yasaklar Ne Zaman Bitecek? Son Dakika: Tüm Kısıtlamalar ve Sokağa Çıkma Yasağı Hangi Ay Bitiyor?

Hafta içi ve Pazar günü yasakları için kabine toplantısı beklenirken tüm yasakların biteceği tarihte merak konusu olmuştu. 1 Temmuz yasaklar kalkıyor mu sorusuna yanıt aranırken özellikle de hafta sonu Pazar yasağı için alınacak olan karar beklenmeye başlanmıştı. Peki, kısıtlamalar ne zaman bitiyor son dakika, yasaklar ne zaman bitecek, kısıtlama kalkacak mı, normalleşme takvimi açıklandı mı, yeni kabine toplantısı ne zaman?

GÜNDEM 18.06.2021 - 15:01 18.06.2021 - 15:01

Brüksel'de düzenlenecek olan NATO Liderler Zirvesi toplantısı nedeni ile 14 Haziran 2021 tarihinde yapılacağı açıklanan kabine toplantısı 10 Haziran tarihine ertelenmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yurda dönmesi ile beraber ertelenen kabine toplantısı için açıklanan yeni tarih beklenmeye başlandı. 

KISITLAMALAR NE ZAMAN BİTİYOR SON DAKİKA! 

Koronavirüs salgınında aşılama çalışmaları tüm hızı ile devam ederken aşılamadaki oranın artması ile yasakların kalkacağı yeni tarih için de umutlandıran açıklamalar gelmeye devam ediyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın da aşılamadaki rakamın her geçen gün arttığını belirterek 1 aylık süre içerisinde toplumsal bağışıklık oranının yüzde 70 seviyesine ulaşabileceğini dile getirdi.

Kısıtlamaların kalkması için toplumsal bağışıklama oranının büyük önemi bulunurken bir diğer tartışmada maske yasakları için yaşanıyor. Prof. Aydın herkesin aşı olduğu ortamlarda maskesiz gezilebileceğini ancak aşılama durumunun bilinmediği kalabalık ortamlarda ise maske takmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi. 

NORMALLEŞME TAKVİMİ İLE TÜM YASAKLAR NE ZAMAN BİTECEK?

Konu hakkında açıklama yapan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın devam eden aşılaşma çalışmaları hakkında bilgi vererek "Günlük 1 buçuk milyona yakın aşı yaptığımız takdirde bir ayda 45 milyon aşı yapacağız demektir. Böyle devam ederse 1 aylık bir süreye varmadan yüzde 70'e ulaşmış olup toplumsal bağışıklığa ulaşmış olacağız" diyerek aşılamadaki başaının önemine dikkat çekti. 

1 TEMMUZ YASAKLAR KALKIYOR MU?

Tüm yasakların kalkacağı tarih büyük merak konusu olurken Prof. Kemalettin Aydın konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Aşı temini ve aşıya gelenler böyle devam ederse tahmin ediyorum 1 Temmuz'dan itibaren ilk Bakanlar Kurulu'nda kısıtlamalar tamamıyla kaldırılabilir"Aşı temini ve aşıya gelenler böyle devam ederse tahmin ediyorum 1 Temmuz'dan itibaren ilk Bakanlar Kurulu'nda kısıtlamalar tamamıyla kaldırılabilir" diyerek Temmuz ayını işaret etti. 

ERTELENEN KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE YAPILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yoğun programı nedeni ile ertelenen kabine toplantısı için yapılan son açıklama ile toplantının 21 Haziran 2021 Pazartesi günü yapılacağı ilan edilmişti. Söz konusu toplantı ile yeniden normalleşme kararları için görüşmeler yapılırken Pazar günü ve hafta içi sokağa çıkma yasağı saatleri ile tüm yasakların kaldırılması konuları gündeme gelecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@