Yasakların Kalkacağı 1 Mart Öncesi Son Rakamları Açıkladı! Liste Başı Olan İller

1 Mart tarihinde başlayacak olan normalleşme süreci öncesinde tüm Türkiye kendi ilinin vaka sayılarını merak ediyor.

Yasakların Kalkacağı 1 Mart Öncesi Son Rakamları Açıkladı! Liste Başı Olan İller

1 Mart tarihinde başlayacak olan normalleşme süreci öncesinde tüm Türkiye kendi ilinin vaka sayılarını merak ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca haftasonu öncesinde ise son verileri açıkladı. Konuşmasında Türkiye'de salgına dair genel duruma dair bilgi veren Bakan Koca il il liste paylaştı.

SAĞLIK BAKANI KOCA İL İL AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kendisine ait sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Geçtiğimzi hafta içerisinde oluşan vaka oranları ile bu hafta içerisinde oluşan vaka oranlarını kıyaslayan Bakan Koca, en çok artış olan iller ile vaka sayısı azalan illeri açıkladı. Paylaşımının sonunda normalleşme sürecine ilişkin uyarıda da bulunan Bakan Fahrettin Koca daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Koca'nın Açıklaması

Resmi Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımında Fahrettin Koca "Geçen haftaya göre vaka sayısı 100.000 nüfusta en çok azalan illerimiz; Bayburt, Erzincan, Trabzon, Karabük ve Hatay. En çok artış olan illerimiz ise; Ordu, Giresun, Samsun, Tokat ve Bolu. Normalleşmek için daha çok emek vermek gerekiyor." açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Koca paylaşımında ayrıca illere dair oranları gösteren tabloları da paylaştı. Bu tablolarda bir önceki haftaya göre vaka sayıları en çok artan iller ile vaka sayıları en çok düşen iller açıklandı. Normalleşme sürecinde uygulanacak olan oranlara dair detayların de yer aldığı tablolar şu şekilde;

Bir Önceki Haftaya Göre Vaka Sayısı En Fazla Azalan İller

Yasakların Kalkacağı 1 Mart Öncesi Son Rakamları Açıkladı! Liste Başı Olan İller - Resim 1

Bir Önceki Haftaya Göre Vaka Sayısı En Fazla Artan İller

Yasakların Kalkacağı 1 Mart Öncesi Son Rakamları Açıkladı! Liste Başı Olan İller - Resim 2

Şehirler, 1 Mart tarihinde başlayacak olan normalleşme kapsamında 100 binde ki vaka oranlarına göre listelenecekler. Vaka sayısı 100.000'de 10'un altında olan iller az riskli sınıfta yer alacaklar. Daha sonra iller orta riskli, riskli ve çok riskli olarak gruplanacak. Vaka oranlarına göre az riskli illerde tedbirler kaldırılacak, yasaklar daha esnek uygulanacak. Salgın oranlarının çok olduğu illerde ise kısıtlamalar yükseltilecek.

Oluşan son tablıya göre Ankara orta riskli şehirler arasında yer alırken İstanbul'da vaka sayıları daha yüksek oranlarda bulunuyor. İzmir'de vaka oranları orta risk grubu içerisinde yer alıyor. Normalleşme kapsamında 3 büyük kentte ilk süreçte yasakların kaldırılması beklenmiyor.

SONRAKİ HABER