Yaz tatilini ucuza getirmenin yolu bu 7 maddede! Ucuz tatil ile paranız size kalacak

Yaz sezonu açıldı, tatil planları başladı. Yaz tatilini bütçenize denk getirerek keyifli bir dinlenme süreci geçirebilirsiniz. Haberimizde yaz tatilini ucuza getirmenin 7 yolunu paylaştık.

Yaz tatilini ucuza getirmenin yolu bu 7 maddede! Ucuz tatil ile paranız size kalacak

Yaz sezonunun açılmasıyla birlikte milyonlarca kişi tatil planı yapmaya başladı. Yükselen kur nedeniyle bu yaz ki planlarını kısıtlamak zorunda kalanlar için haberimizde yer verdiğimiz 10 madde ile ucuz tatil seçenekleri sunacağız.

Okulların kapanmasına kısa bir süre kala bazıları çoktan tatil planını yaptı, bazıları ise ucuz tatilin adresini arıyor. Plan yapmada 'son dakikacılar' ise uygun fiyatlı bir tatil bulup tüm yılın yorgunluğunu atmak istiyor.

Tatil için bütçesi kısıtlı olanlar, haberimizdeki 10 maddeyi uygulayarak tatil paralarının yarısını cebinde bırakabilir.

Bütçenizi belirleyin

Tatil planı yaparken öncelikli olarak bütçenin belirlenmesi gerekiyor. Alışveriş, eğlence, seyahat ve konaklama yeri için ayrı ayrı bütçeni belirlenmesi ve ödeme gücünün dışına çıkmadan plan yapılmalı.

Fiyatlar karşılaştırılmalı

Bütçeyi belirledikten sonra konaklayacağınız yer için fiyat karşılaştırması yapın. Yararlanabiliyorsanız erken rezervasyon avantajını kullanın ve fiyat karşılaştırma siteleri üzerinden otellerin günlük oda fiyatlarını karşılaştırın.

ucuz tatil

Bilet alırken gününe dikkat edin

Tatil masraflarının önemli bir ayağını oluşturanlardan biri de uçak ve otobüs biletidir. Yaz sezonunda zirve yapan bilet fiyatlarına önceden önleminizi alarak ya erken alabilirsiniz ya da gün seçimi konusunda titiz davranarak daha ucuza satıldığı bir gün için alabilirsiniz. Tatile ailecek ya da arkadaş grubu ile çıkacaksanız da toplu ulaşım aracı kullanmak yerine aracınızı kullanabilir, aracınız yoksa kiralayarak kâr elde edebilirsiniz.

Pansiyonları tercih edin

Her şey dahil otellerde fiyatlar bir miktar tuzlu oluyor. Bu sebeple otel değil de gezme ve eğlence odaklıysanız daha küçük pansiyonları tercih edebilirsiniz. İnternet siteleri üzerinden araştırma yaparak bütçenize en uygun pansiyonu bulabilirsiniz.

karavan tatil

Sezon ortasında değil sezon sonunda gidin

İzin günü gibi bir kısıtlamanız yoksa sezon ortasında en pahalı olan dönemde değil de sezon sonunda tatil yapmanız bütçeniz açısından faydalı olacaktır. Kıyı bölgelerinde yaz mevsimi uzun sürüyor, tatilinizi sezon sonuna bırakın.

Çadır ve karavan tatili

Gezmeyi seviyorsanız tatilinizi karavan ya da çadırlarda geçirebilirsiniz. Salgınla birlikte yaygınlaşan çadır tatilleri de bir diğer seçeneğiniz olabilir. Fiyatlar kişi başına günlük olarak alınıyor. Kıyı bölgelerinde günlük ücretler 30-70 lira arasında, İstanbul etrafındaki alanlarda da 45 lira civarında oluyor.

Salgın-konut-tercihlerini-değiştirdi,-müstakil-ev-satışları-hızla-arttı!-1

Ev ya da devremülk tercih edebilirsiniz

Otel ya da pansiyonda konaklamak yerine yazlık ev, devremülk kiralamak da bütçeniz açısından faydalı olacaktır. Örneğin 15 günlüğüne yazlık bir ev kiralamak, her halükarda otelde 5 konaklamaktan çok daha uyguna gelecek.