Yeni WhatsApp Krizi Geliyor, BİP Tarihi Fırsatı Tepmeye Devam Ediyor!

Türkiye'de yeni bir WhatsApp krizi kapıya dayandı. 15 Mayıs'a ertekenen gizlilik sözleşmesi kararı yerli mesajlaşma platformu BİP için büyük bir fırsattı. Ancak uzmanlara göre BİP şu ana kadar bu fırsatı yeteri kadar kullanamadı.

Yeni WhatsApp Krizi Geliyor, BİP Tarihi Fırsatı Tepmeye Devam Ediyor!

Dünyada akıllı telefon kullanıcılarının en çok tercih ettikleri anlık mesajlaşma programı WhatsApp oluyor. Ancak WhatsApp tarafından Türkiye'deki kullanıcılara Ocak ayında bir gizlilik sözleşmesi dayatılmış vebu da oldukça büyük tepkiye neden olmuştu. Hatta çok sayıda kullanıcı yerli anlık mesajlaşma platformlarını kullanmaya başlamışlardı. Bunun üzerine WhatsApp geri adım atarak gizlilik sözleşmesini 15 Mayıs'a ertelemişti. Yani bir anlamda 15 gün içerisinde bu gizlilik sözleşmesini onaylamayan Türkiye'deki kullanıclar WhatsApp kullanamayacaklar.

WHATSAPP KRİZİ KAPIDA!

WhatsApp'ın bir anda kullanılamayacak hale gelmesi beklenmezken sürecin nasıl işleyeceğine dair bilgiler gelmeye başladı. Buna göre gizlilik sözleşmesini onaylamayan kullanıcılar birkaç gün boyunca mesajları ve bildirimleri görebilecekler ama yanıt veremeyecekler. Bir süre sonra ise bu kullanıcıların hasaplarının aktif özelliği kaldırılarak pasife geçirilecekler. Kullanıların 120 günlük bir onay süresi daha olacak. 120 gün içerisinde gizlilik sözleşmesinin onaylamayan kullanıcıların hesapları tamamen pasif hale getirilecek.

BİP TARİHİ FIRSAT TEPTİ

WhatsApp'ın Türkiye'deki kullanıcılara gizlilik sözleşmesi dayatması esasında yer mesajlaşma platformları için bulamayacakları bir fırsattı. Bu platformlardan birisi de Turkcell'e BİP oldu. İlk süreçte BİP ciddi sayıd akullanıcı kazandı. Ancak BİP uygulamasının kullanıcıların beklentilerini karşılayamadığı bildirildi. Araştırma şirketi Areda Survey tarafından Şubat ayında bir araştırma yapıldı. Bu araştırmaya göre BİP'in WhatsApp gizlilik sözleşmesi krizinden yeteri kadar yararlanamadığı sonucu çıktı.

Yerli imkanlar ve Türk mühendisler tarafından geliştirilen BİP esasında WhatsApp gibi uygulamalarla rekabet edebilmesi için tasarlandı. Ancak bu süreçte kendisini yenileyememesi, kullanıcıların beklentilerine karşılık verememesi gibi konular akılları karıştırdı. Hatat BİP'e içerisiden sabotaj yapıldığına dair iddialar bile gündeme gelmeye başladı.

15 Mayıs tarihi yaklaştıkça WhatsApp krizi yeniden gündeme gelecek. O halde yine BİP yoğun bir talep alacak. Ancak yeniliğe adapte olamadığı ve uyum sağlayamadığı iddia edilen BİP'in bu görüntüsü ile rekabete kalkışması çok da iyi bir sonuç alınamayacağını ortaya koyuyor.

SONRAKİ HABER