YSK Temsilcisi Seçime Girebilecek Partileri Açıkladı, 3 Parti Daha Eklendi

İYİ Parti Yüksek Seçim Kurulu temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, sosyal medya hesabı üzerinden 3 Temmuz 2022 itibariyle seçime katılabilecek siyasi partiler listesini paylaştı. Listede olmayan partiler

Gündem 11.05.2022 - 11:01 12.05.2022 - 15:56 Gülşah Konuk Akın

Siyaset kulislerinde Ümit Özdağ'ın partisinin 2023 seçimlerine giremeyeceği iddiaları konuşuluyor. YSK temsilcisi tarafından 2023 yılında seçime girme yeterliliğine sahip siyasi partiler açıklandı. Daha önce 24 olan seçime girme yeterliliği olan parti sayısı, Adalet Partisi, Memleket Partisi ve Türkiye Değişim Partisi'nin de listeye eklenmesiyle 27 oldu. Zafer Partisi ise o listede yer almadı. 

2023 yılında yapılacak seçimden önce siyasi partilerin seçime katılabilmeleri için YSK'nın istediği bazı şartları yerine getirmek durumunda. Mevzuat gereğince 41 ilde teşkilatlanmalarını tamamlayan büyük kongrelerini yapmış olan ve bunun üzerinden 6 ay geçmiş olan partiler seçime katılabiliyor.

SEÇİME GİREBİLECEK PARTİ LİSTESİ PAYLAŞILDI

İYİ Parti Yüksek Seçim Kurulu temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, Twitter hesabı üzerinden seçime girebilecek partilerin listesini paylaştı. Listeye Adalet Partisi, Memleket Partisi ve Türkiye Değişim Partisi'nin de eklendiğini belirten Öztürk, paylaşımının altına "Seçime girme yeterliliğine sahip parti sayısı 27 ye yükseldi" notunu düştü. 

seçime-girebilecek-parti-listesi

YSK tarafından oy birliği ile alınan kararların ardından partilerin seçime girme yeterliliği olup olmadığına karar veriliyor. Örgütlü il sayısı ve büyük kongre yapma şartlarına haiz olan partiler seçime girebiliyor. Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilk seçimlerde seçime katılma yeterliliği olan parti 24'ten 27'ye çıktı. Adalet Partisi, Muharrem İnce'nin Genel Başkan olduğu Memleket Partisi ile Mustafa Sarıgül'ün Türkiye Değişim Partisi de yeni listeye eklendi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@