Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı Sonrası Son Dakika Açıklaması! Hangi İllerde Yasaklar Kalkıyor, Normalleşmeye Başlayacak İller Hangileri?

Yerinde karar dönemi ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan sunum ile başlayan Kabine Toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı Sonrası Son Dakika Açıklaması! Hangi İllerde Yasaklar Kalkıyor, Normalleşmeye Başlayacak İller Hangileri?

Yerinde karar dönemi ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan sunum ile başlayan Kabine Toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ulusa Sesleniş Konuşması ile 1 Mart 2021 tarihi itibari ile uygulanacak yeni kararları kamuoyuna duyurdu. Toplamda 3 saati aşan bir sürede gerçekleşen toplantı ile kademeli normale geçiş sürecinde alınan kararlar 83 milyonu etkilemesi nedeni ile yakından takip ediliyordu.

TOPLANTI ÖNCESİNDE NORMALLEŞMEYE EN YAKIN 30 İL OLARAK AÇIKLANAN İLLER HANGİLERİYDİ?

Kabine toplantısı öncesinde son açıklanan yerinde karar ve kademeli normale geçiş tablosu olarak anılan illere göre haftalık koronavirüs tablosu üzerinden normalleşmeye en yakın iller belirlenmişti. Açıklanan haritada yer alan mavi renkli şehirler;

Batman 8.71- Nüfus: 620 bin 278

Hakkari 3.21- Nüfus: 280 bin 514

Iğdır 10.43 - Nüfus: 201 bin 314

Şırnak 3.91- Nüfus: 537 bin 762

Muş 8.51 -Nüfus: 411 bin 117 olarak sıralanmıştı. Bu illerde yasakların kaldırılmasına kesin gözü ile bakılıyordu. Listede yer alan orta riskli illerde ise kademeli normale geçiş sürecinin başlaması beklentisi oluşurken bu 25 il ise şu şekilde sıralanmıştı;

Afyon, Ağrı, Ankara, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Denizli ,Diyarbakır, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Tunceli, Uşak, Van.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı Sonrası Son Dakika Açıklaması! Hangi İllerde Yasaklar Kalkıyor, Normalleşmeye Başlayacak İller Hangileri? - Resim 1

KABİNE TOPLANTISI SONRASI CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN TARAFINDAN YAPILAN KADEMELİ YENİ NORMALE GEÇİŞ SÜRECİ İLE NORMALLEŞME BAŞLAYACAK İLLER!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettiği ve saat 15:00 itibari ile başlayan kabine toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ulusa sesleniş konuşması için kameraların karşısına geçerek beklenen önemli kararları duyurdu. İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalardan önemli satır başları;

Dün, siyasi tarihimizin en karanlık dönemlerinden birinin sembolü olan 28 Şubat sürecinin yıl dönümünü geride bıraktık. Milli iradeyi, milletin değerlerini, milletin kendisini hedef alan bir darbe girişimidir. Sandıkla göreve gelmiş, meşru hükümet, bir takım kirli senaryolar ile istifaya zorlanmıştır. 28 Şubat sürecinin ülkemize ağır faturaları olmuştur. Sermayenin renklere bölünmesi bu ülke için üreten kişilerin ötekileştirilmesi ülkemize ağır darbeler vermiştir.

Milletimizin milyarla lira parası bankalarca hortumlanmış, eşi benzeri görülmemiş bir suç işlenmiş, darbecilerden birifing alan yargı sistemi ülkemizde adatele olan güveni sarsmıştır. Kılık kıyafetinden dolayı okuma hakkı elinden alınanlar, başındaki örtüsü nedeni ile evladının yemin törenine katılamayan kişiler, baş örtüsü nedeni ile kanser tedavi göremeyen nineler bu süreçte yaşanan insanlık dramlarından sadece bir kaçıdır. Dün ikna odaları ile adeta üniversiteleri nazi kamplarına döndüren kişilerin yayımlamış oldukları basın bildirgesi adeta bir kara mizah örneğidir. Tarih her türlü baskıya rağmen iradesine sahip çıkanlar ile vesayete sahip çıkanları asla unutmamıştır, unutmayacaktır.

DARBE ŞAKŞAKÇILIĞI YAPANLAR ALINLARINDAKİ KARA LEKEYİ SİLEMEYECEKTİR!

Milletimiz o derin feraseti ile beraber daha 5. yılını doldurmadan o kara 28 Şubat sürecini sandığa gömmüştür. Millete rağmen iktidar olma sürecinin kapıları bir daha açılmamak üzere kapatılmıştır. Millet iradesine karşı düzenlenen tüm girişimler yenilgiye uğratılmıştır. Dost düşman herkese 15 Temmuz tarihinde milletimiz iradesine olan sahip çıkma duygusunu tarihi bir örnek ile göstermiştir. Gerektiğinde canı pahasına iradesine sahip çıkan vatandaşlarımız yeni 28 Şubatların yaşanmasına müsaade etmeyecektir. Biz elimizden geleni yaptık, bundan sonraki nesillere de bu mücadele ruhunu bırakacağız.

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI YARIN AÇIKLANACAK!

Milletimizle sırt sırta vererek darbe heveslilerine bir daha meydanı bırakmayacağımızı gösterdik, Türkiye'de milli iradeyi baştan inşa etti. Cumhur ittifakı çatısı altında gerçekleştirmiş olduğumuz Cumhurbaşkanlığı sistemi ile büyük bir yeniliğe imza attık. Bu kazanımları güçlendirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yarın insan hakları eylem planını kamuoyuna açıklayacağız. 9 başlık altında insan hakları eylem planını sunacağız. Biz tüm samimiyetimizle darbe anayasasının Türkiye'nin ayağına vurulan bir pranga olduğunu ve bundan ülkemizin kurtarılması gerektiğini söylüyoruz. Korkularla, ön yargılarla, ideolojik at gözlükleri ile yola çıkarsak tarih bizi affetmez.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA FİYAT İSTİKRARI, DOLAR, FAİZ VE PİYASALARDA DALGALANMA AÇIKLAMASI!

Küresel ekonomi çok zorlu bir dönemden geçiyor. Tarih böyle büyük bir daralma sonrasında milyonlarca kişinin işsiz kalmasına ve 90 milyondan fazla insanın yoksulluk sınırına düşmesine tanıklık etti. Türkiye böyle bir süreçte kararlılıkla yoluna devam ederken bugün açıklanan yüzde 1,8 oranındaki büyüme oranı bu kararlılığın göstergesidir. 2021 yılına iyi bir başlangıç yapan ihracatımız Şubat ayında yüzde 9,6 artış gösterdi. Böylelikle yılın ilk 2 ayı itibari ile yüzde 15,3 oranında bir iyileşme görüldü. Ekonomik büyümenin toplumun tüm kesimlerine ulaşması ve istihdamı desteklemesi bizim ana amacımızdır. Hedefimiz her bir vatandaşımıza dokunacak, refahını arttıracak bir büyümeye ulaşmaktır. Bu yola giden yol fiyat istikrarından geçiyor.

Ülkemiz piyasasında büyük bir dalgalanma yaşadı. Amerika başta olmak üzere gelişen ülkelerdeki tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş piyasalarda dalgalanma yaşanmasına neden oldu. Bu dalgalanmalar ne ilk ne de son olacaktır. Bizim için öncelik olan bu dalgalanmalardan daha az etkilenen bir ekonomi inşa etmektir. Büyümesini, dolarını, istikrarını kontrol altına almış olan bir ülke için bu şokları atlatmak çok daha kolaydır. Bizim amacımız bunu sağlamaktır. Türkiye inşallah salgın sonrasında dünyanın yükselen yıldızı olacaktır.

KAMU İHALE SİSTEMİ DEĞİŞİYOR!

Kamu ihale sistemini değiştireceğiz ve daha rekabetçi bir hale getireceğiz. Reform paketleri ile cari açıkla mücadelemizi başarıya ulaştırmak için üretimde yapısal değişikliği teşvik edecek adımlar atacağız. Önümüzdeki hafta tüm bu detayları kamuoyu ile paylaşacağız.

KONTROLLÜ NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI!

18 Mart 2020 tarihinde bilim insanlarımız, iş dünyamız ve ilgili kesimlerle yapmış olduğumuz toplantı ile kapsamlı tedbirleri milletimizle paylaşmıştık. Salgının yayıldığı dönemlerde tedbirler sıkılaşırken düştüğünde gevşeme kararı almış, destek paketleri ile vatandaşlarımızın yanında olduk. Kimi ülkelerde ekonomik sıkıntılar nedeni ile ortaya çıkan kaos ikliminin Türkiye'de yaşanmasına izin vermedik. Dünyada ve ülkemizde salgının 1 senelik seyrine baktığımızda Türkiye herkesin takdirle takip ettiği bir yerde durmaktadır. Hastanelerimizin hizmet kapasitesinden aşılama hızına kadar örnek alınan bir ülkeyiz. Bugün 9 milyonu bulan aşılama sayısı ile nüfusunun yüzde 10'una ulaşan Türkiye ilk 5 ülke arasında yer almaktadır.

Birilerinin sürekli sorup durduğu Merkez Bankası rezervleri aslında bu dönemde verilen mücadelenin ne kadar zor olduğunun bir göstergesidir. Milletimiz kasamızdaki her bir kuruşun milletimiz için kullanıldığından emin olsun. Dünyadaki ve özellikle de Avrupa coğrafyasında yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek salgınla mücadele seyrini sürdürüyoruz. Yeni kontrollü normalleşme adımlarına söz verdiğimiz üzere bugün başlıyoruz. 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illerimizi sınıflandırdık. 81 vilayetimiz 4 gruba ayrıldı renklere bölündü. Her hafta risk grubuna göre illerimizin renkleri yeniden belirlenecek ve 2 haftada bir yasaklar ile gevşeme kararları düzenlenecek. Tedbirlerin sıkılaştırılması ve gevşetilmesi kararları illere göre belirlenecek. Günlük hayatımızın her anında maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet ederek bu süreçte illerinde normalleşme yaşanmasını sağlayacaklar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı Sonrası Son Dakika Açıklaması! Hangi İllerde Yasaklar Kalkıyor, Normalleşmeye Başlayacak İller Hangileri? - Resim 2

HANGİ İLLERDE NORMALLEŞME BAŞLAYACAK? YÜZ YÜZE EĞİTİM, SINAV, KAFE VE RESTORAN AÇIKLAMASI

Bugünkü kabine toplantısında normalleşme adımlarını kapsamlı görüştük. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı düşük ve orta riskli illerde tamamen kaldırıldı.

Akşam 21:00 ile sabah 05:00 arasında uygulanan sokağa çıkma yasağı sürecek.

Okullar Türkiye Genelinde ilk okullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacak. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten liselerde de eğitim öğretime başlayacak. Yüksek ve riskli illerde sadece yüz yüze sınavlar yapılacak.

Restoran, kafe, pastane, kıraat hane gibi yerlerde yüksek riskli iller haricinde tüm illerde sabah saat 07:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile hizmet vermeye başlayacaktır. 65 yaş üstü ve 18 yaş altı kişilerde sokağa çıkma yasağı düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken diğer illerde ise bu süre arttırılacaktır.

Haritada yer alan sarı ve mavi renkli illerde yasaklar kaldırılırken turuncu ve kırmızı illerde ise yasak uygulaması devam edecek. İllerin tamamının listesine ulaşmak için TIKLAYINIZ....