45 bin öğretmen atamasında takvim belli oldu! Hangi branşta, kaç öğretmen ataması yapılacak?

45 bin öğretmen atamasında takvim belli oldu! Hangi branşta, kaç öğretmen ataması yapılacak?
Milli Eğitim bakanlığı bünyesinde görevlendirilecek olan 45 bin öğretmenin atamadı için takvim belirlendi. Hangi branşta kaç öğretmen ataması yapılacak? Branş dağılımı belli oldu mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde 45 bin öğretmen ataması yapılacağını müjdelemişti. Bu müjdenin üzerine Milli Eğitim Bakanlığı hemen çalışmaları başlattı. Branş dağılımı yapılırken 45 bin öğretmen ataması için takvim de belirlendi. Öğretmen ataması için başvuru yapacak olan öğretmen adayları bu takvime göre başvuru işlemlerini gerçekleştirecekler.

ATAMA TAKVİMİ AÇIKLANDI

Öğretmen atama takvimi ile alakalı olarak merak edilen açıklamayı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer duyurarak, “Öğretmen adaylarımızın ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 27 Mart-1 Nisan tarihleri arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 4 Nisan’da ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 7-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek, sonuçlar ise 18 Nisan’da açıklanacak. Öğretmen adaylarının atama tercihlerini 2-6 Mayıs tarihleri arasında alacağız, atama sonuçlarını ise 8 Mayıs’ta açıklayacağız. Öğretmenlerimiz 1 Eylül’den itibaren de okullarında görevlerine başlayacak. Sürecin eğitim ailemize katılacak tüm öğretmen adaylarımıza şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

BRANŞ DAĞILIMI BELLİ OLDU

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer öğretmen atamalarına dair branş dağılımı hakkında da bilgi vererek, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak 103 ayrı branşta öğretmen ataması yapacağız. En fazla atama yapılacak beş branşı belirledik. 45 bin öğretmen alımında sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan, rehberlik alanına 3 bin 604, okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269, ilköğretim matematik 2 bin 656, din kültürü ve ahlak bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan ayrıldı.” şeklinde konuştu.

Öğretmen atamalarına dair bir değerlendirme yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “ Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği yeni 45 bin öğretmen ataması, son 20 yılda bir defada yapılan ilk ve en büyük öğretmen ataması olacak. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza eğitime verdikleri büyük destekleri için şükranlarımı sunuyorum.” dedi.